Yüksek enflasyonun getirdiği hayat pahalılığı özellikle öğrencileri olumsuz şekilde etkiliyor. 2022-2023 eğitim öğretim döneminin başladığı bugünlerde öğrencilerin, eğitim giderlerinde ciddi bir artış yaşandı. Hayat pahalılığının da eklenmesiyle birlikte öğrenciler fazlasıyla maddi desteğe ihtiyaç duyuyor. Kabine Toplantısı sonrası Millete Sesleniş konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite öğrencilerini sevindirecek, müjdeyi paylaştı. İşte üniversite öğrencilerinin beslenme yardımına gelen artışın detayları!

Yükseköğrenim Yurtlarındaki Öğrencilerin Beslenme Yardımı Arttırıldı

2022-2023 eğitim öğretim döneminin başladığı bugünlerde, öğrencilere yönelik sunulan desteklerde de artışlar sağlandı. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son dönemde yeni eğitim öğretim dönemi kapsamında öğrencilere sunulan desteklerin arttırıldığı ve yeni desteklerin eklendiği açıklanmıştı. Son olarak Kabine Toplantısı ardından “Millete Sesleniş” konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite öğrencilerine müjdeyi verdi.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke genelinde Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki yükseköğrenim yurtlarında kalan öğrencilerin beslenme yardımının arttırıldığı açıkladı. Bu çerçevede 2022-2023 eğitim öğretim dönemi itibariyle yükseköğrenim yurtlarında kalan öğrencilerin beslenme yardımı günlük 25 TL’den 60 TL’ye çıkartıldı.

Aylık 1.800 TL Beslenme Yardımı

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada kredi ve burs konusunda Türkiye’nin oldukça önemli bir noktada bulunduğuna dikkat çekti. Özellikle kısa bir süre önce öğrencilerin “Kredi Yurtlar Kurumu’ndan” aldıkları kredi ödemelerinde ana para düzenlemesi gelmişti. Böylelikle öğrenciler kredi geri ödemelerini sadece ana para üzerinden yapacak ve yüksek faiz nedeniyle zorluk yaşamayacak. Bu konunun 2022 Ekim ayında “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin(TBMM)” açılmasıyla gündeme geleceğine dikkat çekti.

Erdoğan konuşmasının devamında “Kredi Yurtlar Kurumu(KYK)” önemli bir müjdeyi öğrencilerle paylaştı. Buna göre 2022-2023 eğitim öğretim dönemi itibariyle KYK yurtlarında kalan öğrencilere verilen beslenme yardımının arttırıldığını açıkladı. Buna göre alınan yeni karar ile KYK yurtlarında kalan öğrencilere yönelik devlet tarafından sağlanan beslenme yardımının 60 TL’ye çıkartıldığını açıkladı. Beslenme yardımı daha önce 25 TL olarak gerçekleştiriliyor. Günlük beslenme yardımının 60 TL’ye çıkmasıyla birlikte KYK yurtlarında kalan öğrenciler aylık 1.800 TL tutarında beslenme yardımından yararlanabilecek. Böylelikle yeni eğitim döneminde öğrencilerin tüm ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması sağlanacak.