Türkiye'nin üst üste yaşadığı doğal afetler, Ankara'da Suriyeli mültecilerin evlerinin ve iş yerlerinin taşlanması, Afganistan'dan gelmesi beklenen yeni mülteci dalgası, pandemi önlemleri gibi konular son günlerde yine nefes aldırmaz hale geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde toplanan Kabine de beş saati aşkın bir süre boyunca bu konuları ele aldı. Merakla beklenen yüz yüze eğitim kararının şartları ise herkesi şaşırttı.

Aşı Yoksa Test Olacak

Biontech Sinovac

Covid-19 aşılarının ilk dağıtıldığı dönemde ciddi bir tedarik sıkıntısı yaşayan Türkiye, geçtiğimiz haziran ayından itibaren düzenli tedarik sayesinde hızla nüfusu aşılamaya başladı. Ne var ki, aşı karşıtlarının oranı beklenenden daha fazlaydı. Bu durum da ulaşılması hedeflenen toplumsal bağışıklık oranını tutturmayı engelliyordu. Tekrar yükselişe geçen can kaybı ve vaka sayılarının ardından kapanma önlemlerinin geri gelebileceği konuşuluyordu. Bu durum da en çok neredeyse iki yıldır uzaktan eğitim gören öğrencilerin endişe duymasına yol açıyordu.

Uzaktan eğitim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına göre okullarda 6 Eylül itibarıyla yüz yüze eğitime geçilecek. Kapanma tedbirleri ya da aşı yaptırmayanlara uygulanan kısıtlamalar yerine de ek tedbirler ve zorunluluklar yaratıldı. Recep Tayyip Erdoğan, "Henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada iki kere test yaptırmasını isteyeceğiz." dedi. Aşı olmayan üniversite öğrencileri ve personellerden de düzenli PCR testi isteneceğini belirten Recep Tayyip Erdoğan, "Konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak faaliyet gösterdiği yerlerde de zorunlu PCR testi uygulamasını kullanacağız.​" dedi. Aşı karşıtlarından gelen büyük tepkilere ise "Bu salgını karşı başka bir tedbir olsaydı onu da değerlendirirdik. Aşı dışında bir korunma yöntemi bulunmuyor." sözleri ile karşılık verdi. Önlemler kapanma tedbirlerinin de gelebileceğini düşünen yurttaşlarda bir rahatlama yaratmış gibi görünüyor.

Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...