Yüksek enflasyonun etkisiyle gelen zamlar, iş ve ticaret dünyasındaki olumsuz tablolara neden oluyordu. 2022’deki yüksek enflasyon sorunu karşısında devletin ticaret ve iş dünyası içinde aldığı bir takım önlemler bulunuyor. Bu önlemlere ilişkin detaylar son Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Açıklamada İşbaşı Eğitim Programı kapsamında 6 aya kadar ilave istihdama destek sağlanacak!

İşbaşı Eğitim Programında 6 Aya Kadar Destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son Bakanlar Kurulu toplantısı ardından yüksek enflasyonun ekonomide ve iş dünyasında yarattığı olumsuz etkilere ilişkin destek ve koruma planlarına dair açıklamalarda bulundu. Piyasalardaki normal olmayan fiyat artışlarını önlemek ve işsizlik oranlarında düşüşü sağlamak için önemli adımlar attıklarını belirttir. Cumhurbaşkanı konuşmasında İşbaşı Eğitim Programı çerçevesinde mevcut çalışanlarına ek olarak ilave istihdam sağlamayı taahhüt eden tüm firmalara destek verileceğini açıkladı. Bu desteğinde işe alacakları her işçiye ait 3 veya 6 ay boyunca tüm ücretlerinin sosyal destek primleri de dahi olacak şekilde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından karşılanacağını açıkladı.

İşbaşı Eğitim Programı Şartları Belli Oldu

Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan İşbaşı Eğitim Programı’na yönelik destek açıklamasına ilişkin detaylarda belli oldu. Destek kapsamında uygulamaya alınan İşbaşı Eğitim Programı’na katılabilecek kişilerde aranan şartlarda açıklandı. Buna göre programa katılmak isteyen kişilerin mutlaka İŞKUR kaydının olması, 15 yaşını doldurmuş olması, işvereninin birinci veya ikinci derece kan hımsı veya eşi olmaması, emekli olmaması, iş ve meslek danışmanlığı uygulamalarından yararlanması gerekmektedir. Ayrıca son 1 yıl içerisinde program düzenlenen işverene ait vergi numarası altındaki işyerlerinde sigortalı olarak çalışmamış olunması da gerekmektedir.

İşveren olarak İşbaşı Eğitim Programı’na başvuruda bulunmak isteyen kişiler içinde belirli şartlar aranıyor. İşverenlerin mutlaka en az 5 sigortalı çalışana sahip olması gerekiyor. Ayrıca yine İŞKUR’ a kayıtlı işveren olması ve katılımcıların en az %70’ini 60 günden az olmayacak program süresinin minimum 3 katı süreyle istihdam edeceğini taahhüt etmesi gerekmektedir.

Günlük 179.95 TL Cep Harçlığı Ödenecek

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında tüm katılımcılar, programa fiili katılım sağladıkları her gün için cep harçlığı ödemesi alabilecek. Buna göre İşbaşı Eğitim Programı’nda;

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi
  • İş arayan kategorisindeki katılımcılar 163.59 TL,
  • Öğrenci kategorisindeki katılımcılar 122.69 TL,
  • İşsizlik ödeneği alan katılımcılar 81.80 TL,
  • Geleceğin meslekleri olarak belirlenmiş mesleklerde programa katılan katılımcılar 179.75 TL,

Tutarında cep harçlığı ödemesinden yararlanabilecek.