Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 70. Yılında İmam Hatip Okulları ve Türkiye’de Din Eğitimi Uluslararası Sempozyumu’nun açılışında önemli açıklamalarda bulundu.

70. Yılında İmam Hatip Okulları ve Türkiye’de Din Eğitimi Uluslararası Sempozyumu’nun açılışında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefete ilişkin sert ifadeler kullanırken İmam Hatip Okullarına ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına ülkenin dört bir yanındaki imam hatiplileri selamlayarak başladı.

Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz! Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz!

İmam Hatipler 70 Yaşında Bir Çınar

erdoğan 1-1

70. Yılında İmam Hatip Okulları ve Türkiye’de Din Eğitimi Uluslararası Sempozyumu’nun açılışında konuşma yapan Recep Tayyip Erdoğan öncelikle İmam Hatip okullarının sabırla yürütülen bir mücadelenin sembolü olduğunu dile getirdi. Erdoğan konuya dair; “Bugün 70 yaşında bir çınar olan imam hatipler aynı zamanda her adımı sabırla yürütülen kutlu bir mücadelenin sembolüdür. Kuruluşundan itibaren imam hatipler bu ülkede demokrasinin standardını gösteren bir mihenk taşı olmuştur. CHP zihniyeti, milletle, milletin değerleriyle hesaplaşmasını hep imam hatipler üzerinden yürütmüştür. Bu okulları daima bir tehdit olarak görmüştür. Kendisi de CHP mebusu olan Hamdullah Suphi Tanrıöver, 1947'de anlatıyor: "6 meclis hademesi yanıma geldi, gözleri yaşlı olarak 6 köyümüzde bir tek imam kaldı. Ölülere nöbet bekletiyoruz. Eğer bize imam ve hatip vermezseniz ölülerimizi köpek leşi gibi toprağa gömeceğiz dediler.” Şeklinde ifadelerde bulundu.

İmam Hatiplerin Fetret Devrini Biz Sonlandırdık

erdoğan 2-2

Konuşmasında İmam Hatip okullarına ilişkin yürütülen politikalara değinerek devaö eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; “12 Mart muhtırasında ortaokul kısımları kapatılarak, lise kırımları 4 yıla çıkarılmıştır. 1974'te ortaokul bölümü yeniden açılmış, okul sayısı 101'e çıkmıştır. İmam hatipler 28 Şubat döneminde vesayetçilerin yeniden hedefi olmuş, katsayı zulmü ile de imam hatiplilerin üniversite hayallerine set çekilmiştir. Kendi evlatlarım da dahil imam hatipliler üniversite hayallerini ya ertelemek ya da yurtdışında gerçekleştirmek zorunda kalmıştır. İmam hatiplilerin fetret devrini biz sonlandırdık” dedi. Erdoğan ayrıca konuşmasında “İmam hatip mezunuyum ama hiçbir zaman imam hatipçi olmadım. Bizim için tüm okullar emirlerinde olduğumuz okullardır. Hepsine elimizden gelen tüm destekleri de veriyoruz.” Şeklinde konuştu.