Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İtalya'nın Milano şehrinde düzenlenen PreCOP26 zirvesi kapsamındaki Bakanlar Toplantısı'ndan önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İtalya'nın Milano şehrindeki PreCOP26 zirvesi kapsamındaki Bakanlar Toplantısı'na katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın BM Genel Kurulu'nda Paris Anlaşmasıyla ilgili yaptığı açıklama ile başladı. Ayrıca yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2053 hedeflerini de açıkladı.

Paris Anlaşması TBMM’nin Gündemine Girmiştir

murat kurum

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Milano’da katıldığı PreCOP26 zirvesi kapsamındaki Bakanlar Toplantısı'ndaki konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Paris Anlaşması’na ilişkin  açıklamalarına değinerek başladı. Konuya dair; "Paris Anlaşması, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin gündemine girmiştir ve başlattığımız süreci en kısa sürede Meclisimizden geçirerek, ulusal katkı beyanımız çerçevesinde anlaşmaya taraf olacağız." İfadelerini kullandı.

Net Sıfır Emisyon Hedefi

murat kurm

Dünyanın En Ölümcül Doktoruyla Tanışın! Aynı Ameliyatta 3 Kişiyi Birden Öldürerek Tarihe Geçen En Tehlikeli Doktor Dünyanın En Ölümcül Doktoruyla Tanışın! Aynı Ameliyatta 3 Kişiyi Birden Öldürerek Tarihe Geçen En Tehlikeli Doktor

Bakan Murat Kurum ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2053 yılında "net sıfır emisyon" hedefini ortaya koyarak bunu kamuoyu ile paylaştığını da söyledi. Ayrıca bununla ilgili olarak konuşmasına şu cümlelerle devam etti: "Türkiye olarak, enerjiden tarıma, ulaştırmadan ticarete, sanayiden atık yönetimine kadar ekonomimize yön veren tüm alanlarda geliştireceğimiz politika, teknoloji ve yeni bir hayat tarzıyla net sıfır emisyon hedefimizi kararlılıkla hayata geçireceğiz. Şimdiden 2053'ün Türkiyesi için, sürdürülebilir bir kalkınmayı, yeşil bir kalkınmayı, yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapmayı ülkemiz için bir öncelik haline getirdik. Bu anlamda Türkiye'nin, iklim değişikliğiyle mücadelede öncü bir rol üstleneceğinden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. İhtiyacı olan her ülkenin yanında olacağımızı da burada yinelemek isteriz."