Dışardaki Hazır Cipsin Uzun Yıllardır Saklanan Formülünü Bulduk, Bu Şekilde Yapınca Orijinal Lays Tadında Oluyor! Dışardaki Hazır Cipsin Uzun Yıllardır Saklanan Formülünü Bulduk, Bu Şekilde Yapınca Orijinal Lays Tadında Oluyor!

İnsan aktiviteleri ve kapitalist büyümenin giderek vahşileşmesi nedeniyle doğanın da büyük zarar gördüğü aşikar. Bir dönem bilim insanları arasında bile tartışmaya neden olan "Küresel ısınma var mı, yok mu?" sorusu ise artık geçerliliğini yitirdi. Küresel ısınma ve iklim değişikliği artık dünyanın dört bir yanında çevre felaketlerine yol açan bir kriz halini aldı. Türkiye'de de görülen nadir hava olayları, mevsim değişimleri ve sıcak hava dalgaları bu krizin yalnızca küçük bir parçası. Krizi ciddiye alan, altyapı hazırlıkları ve iklim politikaları için bütçe ayıran ülkeler bile bu değişimle başa çıkmakta zorlanıyor. Türkiye'de de günlerce devam eden ve güçlükle kontrol edilebilen orman yangınları, iklim kriziyle ilgili ne kadar hazırlıksız ve bilgisiz olduğumuz gerçeğiyle karşılaşmamıza neden oldu.

Bilim İnsanları Ne Diyor?

İklim krizi

Aslında, yaşananlara ve yaşanacaklara karşı yıllardır bütün dünyayı uyaran bilim insanları var. Ama onların kulak ardı edilen sözlerini politikacılar ve değişimden büyük ölçüde sorumlu olan özel sektör değil, çocuklar duydu! Yaşayabilecekleri bir dünya için Greta Thunberg öncülüğünde "Fridays For Future" (Gelecek İçin Cumalar) hareketini oluşturan çocuklar, iklim grevleri ve eylemlerle seslerini duyurmaya devam ediyor. Söylemleri de bilim insanlarının söyledikleriyle örtüşüyor ve daha kötü bir gelecek için herkesi uyarıyorlar.

Neler Olabilir?

Sıcak hava dalgası

Dünya çapında kırılan sıcaklık rekorları ile ilgili yeni araştırmalar, sırada daha kötü günlerin olduğunu gösteriyor. İsviçre'nin Zürih kentinde yer alan Federal Teknoloji Enstitüsü uzmanlarından Erich Fischer, dünyanın pek çok bölgesinde en yoğun sıcak dalgalarının henüz yaşanmadığını söylüyor. Son dönemde kaydedilen sıcak dalgalarının da aşılacağını söyleyen Fischer, yeni dalgalar için planlama yapılması gerektiğini vurguluyor. 

50 Dereceyi Aşabilir

Termometre

Fischer ve ekibi, iki yılı aşkın süredir 100 kadar bilgisayar simülasyonu aracılığıyla sıcak dalgalarının geleceğini araştırıyor. Sonuçlara göre, bir hafta süren ve sıcaklık rekoru kıran dalgaların gelme olasılığı 2021-2050 arasında 7 katına, 2051-2080 arasında ise tam 21 katına çıkacak. Sıklığı da artan dalgalar, Kuzey Yarımküre'nin orta enlemlerinde her 6 ila 37 yıllık dönemde gerçekleşecek. Kaydedilmiş sıcaklıkların da 3.6 ila 4.2 derece üzerine çıkacak. Bu da Türkiye'deki sıcaklıkların zaman zaman 50 derecenin üzerine çıkacağını gösteriyor. Çocuklar geleceklerini kurtarmaya çalışmakta ve bizi uyarmakta çok haklı!