Her evin en temel eşyalarından birisi olan halılarımız, işlevselliklerinin yanı sıra oluşturdukları estetikle de oldukça önemli materyaller arasında yer alıyor. Ev dekorasyonumuzun adeta tamamlayıcısı olan halılarımızın temizlikleri ve bakımları da hepimiz için oldukça önemli bu nedenle. Gerek sağlık ve hijyen açısından gerekse de görünüm açısından temiz olmalarına gayret ettiğimiz halılarımızı bunun için belirli aralıklarla yıkamaya verebiliyoruz. Ama bu yazımızda sizler için yıkamadan da halı temizliği yapmanıza olanak tanıyan bazı yöntemlerden bahsedeceğiz. İşte yıkamadan da pırıl pırıl olan halılar için bazı yöntemler!

Mısır Nişastasının Mucizevi Etkisi

Mutfaklarımızın vazgeçilmez malzemelerinden birisi olan mısır nişastası, su ve sabuna ihtiyaç duymadan halılarınızın temizlenmesinde sizlere yardımcı oluyor. Bunun için yapmanız gereken ise oldukça basit. Öncelikle yeterli miktarda mısır nişastasını alarak temizlemek istediğiniz halınızın üzerine serpiştirin. Ardından nişastanın eşit bir şekilde halının tüm yüzeyine dağıtılıp dağıtılmadığını kontrol edin. Serpme işlemini tamamladığınız mısır nişastasını halınızın üzerinde 3 - 4 saat boyunca bekletin. Son olarak halınızın üzerindeki mısır nişastasını elektrikli süpürge yardımıyla süpürün. Halınızın pırıl pırıl olduğunu görünce gözlerinize inanamayacaksınız.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Karbonat Desteği

Mısır nişastası ile halı temizleme yöntemine ayrıca bir de karbonat desteği ilave edebiliriz. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler ise şu şekilde:

  • 1 su bardağı kabartma tozu ya da karbonat
  • 1 fincan mısır nişastası
  • 1 fincan kuru nane
  • 1 yemek kaşığı karanfil
  • 1 yemek kaşığı boraks

Öncelikle tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi pırıl pırıl bir halı için yapacağımız temizlik uygulamasına. Bunun için öncelikle derin bir karıştırma kabının içerisine ihtiyacımız olan tüm malzemeleri karıştıralım. Sonrasında elde etmiş olduğumuz karışımı halımızın üzerine eşit miktarlarda serpelim. Halımızın tüm yüzeyine bu malzemeleri serptikten sonra eski bir diş fırçası yardımıyla tüylerinin arasına doğru iyice yedirelim. Ardından en az iki saat boyunca bekleyelim. Ancak bu noktada unutmayalım ki bu süreyi ne kadar uzatırsak halımızın aralarına yerleşen bakterilerin daha büyük bir kesiminden kurtulmuş oluruz. Hatta eğer imkanınız varsa halınızı bu şekilde bir gece bekletebilirsiniz. Son olarak ertesi gün halımızın üzerini bir elektrik süpürgesi ile iyice süpürelim.