Herkes rahat yaşamak ve ilerleyen yaşlarını garanti altına almak için çalışıyor. Çalışılan süre boyunca ise en büyük motivasyon, emekliliği hak etmek oluyor. Ancak ne yazık ki emeklilik şartları, zaman zaman değişiyor ve emekli olmak her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Hem emeklilik için ödenmesi gereken primler, hem prime esas gün sayısı hem de yaş şartı, yeni düzenlemeler sebebiyle sık sık artış gösteriyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Ancak vatandaşı düşündüren konu yalnızca emekliliğe ulaşma süresi olmuyor. Buna ek olarak, emekli maaşlarının çoğunlukla asgari ücretin altında kalması da vatandaşı zorlayan noktalardan biri oluyor. Emekli maaşını daha yüksek alabilmek için, emeklilik öncesinde ve emeklilik başvurusu esnasında uygulanacak bazı taktikler uygulanabiliyor. Bu uygulamalar sayesinde emekli maaşlarında kayda değer bir yükseliş sağlanabiliyor. İşte daha yüksek emekli maaşı alabilmek için yapılması gerekenler!

Bunları Yapanların Emekli Maaşı Yükseliyor!

Kişilerin emekli olduktan sonra alacağı maaş, bağlı olarak çalıştıkları sosyal güvenlik kurumuna, ilk işe başlama tarihlerine, yaşlarına, ödenen prim günü sayılarına ve çalıştıkları süre içerisinde ödedikleri prim tutarına göre değişiklik gösteriyor. Ancak bazı formüllerle emekli maaş tutarı yükseltilebiliyor.

  • Emeklilikte yüksek maaş alabilmek için en önemli faktör, çalışılan süre boyunca ödenen primler oluyor. Dolayısıyla emekli maaşını artırmak için ilk yapılması gereken de; primlerin alınan maaş tutarının altında ödenmemesi sayılıyor. Örneklemek gerekirse, 7.500 TL maaşla çalışan bir kişinin sigorta primlerinin asgari ücret üzerinden ödenmesi, o kişinin emekli olduğunda düşük maaş almasına neden oluyor.
  • Bu maddeye dayanarak, emekli maaşını artırmak için prim, ikramiye ve benzeri her türlü ek ödemeyi belgelendirmek ve prime esas kazanç dahilinde değerlendirmek gerekiyor.
  • Bağ-Kur'dan emekli olanların maaşı, Sigorta'dan emekli olanların maaşına göre çok daha düşük oluyor. Dolayısıyla emekliliğe kalan son 3,5 yılda SSK'ya geçmek ve bu kurum üzerinden prim ödemek, emekli maaşında ciddi oranda artış yaratıyor.
  • Şayet Bağ-Kur üzerinden emekli olunacaksa da, primleri üst limit üzerinden ödemek, emekli maaşını artırıcı etki yaratıyor.
  • Birden fazla işte çalışanlar adına her iş yeri tarafından ödenen primler SGK prim matrahını artıracağından emekli aylığına olumlu katkı sağlıyor.
  • Emeklilik başvurusu esnasında doldurulan forma eş ve çocuklar gibi bakmakla yükümlü olunan kişilerin bilgileri eklenince de emekli maaşı bir miktar yükseliyor.