Anayasal anlamda sosyal devlet ilkesini kabul gören ve bu prensip doğrultusunda birçok hizmet sunan ülkemizde özellikle çocuklu aileler için birçok proje üretiliyor. Bu anlamda sorumluluk yüklenen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gerek merkezi düzeyde gerekse yerel yönetimler aracılığıyla çocuk sahibi olan ihtiyaç sahiplerine birçok alanda yardım ve destek sunuyor. Gerek sosyal gerekse ekonomik anlamda oluşturulan destekler sayesinde dar gelirli vatandaşların çocuklarına asgari anlamda bakım ve ihtiyaçlarını karşılamaları konusunda yardımlar sunuluyor. İşte devletin ailelere çocukları için ödemiş olduğu desteklerden bazıları ve detaylar!

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Devletten Çocuk Yardımı

Öncelikle pandemi dönemi sonrasında da yüksek enflasyonist baskıların darbe üzerine darbe indirdiği ekonomik durum maalesef birçok kişinin önemli bir darboğaza sürüklenmesine neden oldu. Genellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eliyle yürütülmekte olan programlar sayesinde bu ekonomik durumun olumsuzluklarından etkilenen ailelerin desteklenmesi hedefleniyor. Bu kapsamda çocuğu olan ihtiyaç sahibi aileler için de nakit yardımı yapan Bakanlık, dar gelirli vatandaşların çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için kolları sıvadı. Destek programından yararlanmak isteyen hak sahiplerinin yapacakları başvuru ile alabilecekleri nakit için yapmaları gerekenler ise Bakanlık tarafından şu şekilde açıklandı:

  • Hak sahiplerinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerinden talep edecekleri ve dolduracakları başvuru formu
  • Hak sahibinin bulunduğu ildeki Kaymakamlık ve sosyal yardımlaşma vakfına şahsen başvurusu

Bu şekilde yapılacak olan başvuru sonrasında gerçekleşecek incelemenin ardından desteğe hak kazananlar çocuk Bakanlık tarafından verilen nakit yardımından yararlanabilir.

Çocuk Yardımı Destek Miktarı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitim masraflarının karşılanmasına destek amacıyla verilen nakit desteği tutarları şu şekildedir:

  • Okul öncesi çocuklar için 500 TL
  • İlköğretim çağında olan çocuklar için 750 TL
  • Ortaöğretim çağında olan çocuklar için 800 TL
  • Üniversiteye giden çocuklar için ise 900 TL tutarında nakit yardımı veriliyor.

Eğer siz de Bakanlığın vermiş olduğu çocuk nakit desteği yardımından yararlanmak istiyorsanız en kısa sürede bulunduğunuz ildeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvurarak başvuru formunuzu doldurabilir ve çocuklarınız için nakit desteğinden yararlanabilirsiniz.