Hayat pahalılığıyla mücadele edilen 2022 yılında da devletin ihtiyaç sahibi vatandaşlara destekleri tüm hızıyla devam ediyor. Ülke genelinde ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen vatandaşlara yönelik sosyal yardımlar yapılıyor. Ayni ve nakdi olarak gerçekleştirilen bu yardımlardan birisi de nakdi olarak yapılan çocuk yardımıdır. Devletin sunduğu çocuk yardımı, ihtiyaç sahibi çocuklu haneleri kapsıyor. 600 TL’ye kadar nakit desteği alınabilen çocuk yardımından kimler yararlanabilir? Başvuru şartları neler? Sorularının yanıtları haberimizde!

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Çocuklu İhtiyaç Sahibi Ailelere Ek Destek Ödemesi

Devlet 2022 yılında da ülke genelinde ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen çocuklu ailelere yönelik olarak çocuk yardımı yapıyor. Özellikle de ülke nüfusunun gitgide yaşlanmasıyla birlikte devlet nüfus politikasında düzenleme yapıldı. Buna göre vatandaşların daha fazla çocuk sahibi olması ve geleceğin Türkiye’sinin daha genç bir nüfusa sahip olmasını sağlamak için teşvik programları düzenliyor. Bu teşvik programları kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin çocuk sahibi olmaları durumunda nakdi çocuk yardımından yararlanmaları da bulunuyor.

Devlet Çocuk Yardımı Ne Kadar?

Devletin sağladığı çocuk yardımı desteği çocuk sayısına göre değişmektedir. Bu doğrultuda 2022 yılında devlet tarafından yapılan çocuk yardımı ödemeleri doğan çocuk sayısına göre uygulanmaktadır. Buna göre 2015 yılından beri devlet her yıl ihtiyaç sahibi vatandaşların yeni doğan ilk çocuğuna 300 TL, ikinci çocuğuna 400 TL ve üçüncü çocuğuna ise 600 TL tutarında destek ödemesi yapıyor. Bu ödemeler tek seferlik olarak gerçekleştirilmektedir.

Çocuk Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2015’ten sonra doğan ilk üç çocuk için 600 TL’ye kadar nakdi yardım imkanı sağlayan çocuk yardımı destek programından yararlanmak isteyen hak sahiplerinin başvuruda bulunmaları gerekiyor. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen annelerin yararlanabildiği bu çocuk yardımı programına başvuru işlemleri anneler tarafından yapılabiliyor. Annenin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuru gerçekleştirmesi gerekiyor. Bakanlığın resmi web sitesi üzerinden veya il ve ilçelerdeki müdürlükleri üzerinden başvuru yapılabiliyor. Ayrıca Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıfları(SYDV) şubelerinden de başvurular gerçekleştirilebiliyor. Başvurusu onaylanan vatandaşlar için ödemeler PTT aracılığıyla gerçekleştiriliyor.