Açılımı Sosyal Ekonomik Destek olan SED, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan bir destek ödemesidir. Çocuklarının temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta güçlük çeken ailelerin, kendi kendilerine yetebilecek duruma gelinceye kadar desteklenmesi kapsamında sunulan bir destektir. İhtiyaç sahiplerinin farklı kesimlerden belirlenmesi sonucunda, yapılan başvurulara müteakip olarak verilir. SED, destek olarak tek seferlik, yılda iki sefer veya belirli bir süre olmak üzere her ay olacak şekilde yapılır. Her ay düzenli olarak yapılan SED yardımları, ayın ikinci yarısında hak sahiplerine ödenir.

2022 Yılı Sosyal Ekonomik Destek Ücreti Ne Kadar Oldu?

Daha önce aylık olarak 1.259 TL olan SED, 2022 yılında 1.611 TL oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı derya Yanık tarafından yapılan açıklamayla, yıllık ve 6 aylık SED ödemelerinin bayrama kadar yapılacağı açıklandı. Açıklama sonrasında SED’in ne olduğu ve başvurularının nasıl yapılacağına dair vatandaşlar arasında yoğun bir merak oluştu. Farklı kesimler için hazırlanan desteklerin çok çeşitli olması ve birçoğunun yaşadığımız ekonomik süreçte başlamış olması, ihtiyaç sahiplerini sürekli bu konuda araştırma yapmaya itiyor.

SED Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımların hemen tamamı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor. Bu yardımların yapılması sırasında hak sahiplerinin değerlendirilmesi ve başvuruların değerlendirilmesi tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları önemli bir rol oynuyor. Dolayısıyla SED başvuruları içinde, iki yol bulunuyor. İllerde valilikler, ilçelerde kaymakamlıklar içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, başvuru için ilk seçenek oluyor. Bu kurumlara başvurarak, ihtiyaç sahipliğinize göre farklı yardım başlıklarından destek talebinde de bulunabilirsiniz.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Diğer bir başvuru yöntemiyse, doğrudan e-devlet sistemi aracılığıyla başvuru yapmak. Bunun için sistem içerisinde Aile ve Sosyal Hizmetler Başkanlığı başlığını bulmanız gerekiyor. Burada bulunan sosyal yardımlar sayfasından, gerekli başvuru formunu doldurabilir ve başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

SED Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

SED ödemelerinin yapılıp yapılmadığını öğrenmek e-devlet sistemiyle son derece kolay. Sistem üzerinde bulunan “Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama” bölümünden, talepte bulunduğunuz ve hak sahipliği kazandığınız tüm desteklerin ödemesinin gerçekleşip gerçekleşmediğini anında öğrenebilirsiniz.