Dar gelirli ve geçinmekte zorlanan ailelerin sayısı, yaşadığımız son hayat pahalılığı yükselişiyle beraber artmış durumda. Ekonominin iyi gitmeyen yeni durumu, özellikle dar gelirli ve çocuklu aileler için ciddi sıkıntılar oluşturuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ nın bu sebeple sürekli olarak çeşitli alanlarda yaptığı destekler, hem miktar olarak hem de kapsamları daha genişletilerek devam ediyor. Daha önce ilkokuldan itibaren, okuyan çocukları bulunan muhtaç ailelere verilen aylık desteğin kapsamı genişletilerek, okul öncesi çocuğu olanların da alabileceği hale getirildi. Böylece dar gelirli ve çocuk sahibi olan ve geçinmekte zorlanan tüm aileler, 900 TL’ ye varan destek ödemelerini PTT aracılığıyla alabiliyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Sosyal Yardım Ödemesi başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Geçinmenin giderek daha fazla zorlaştığı ülkemizde, sosyal yardım ve desteklerle ilgili aramalarda sürekli olarak artıyor. Sosyal yardım ödemesinin 900 TL’ ye çıktığı ve okul öncesi çocuğu olan ailelere de verileceği duyurulduğundan beri, başvurularının nasıl yapılacağına dair araştırmalar da sürekli artıyor. Sosyal Yardım Ödemesinin başvuruları diğer destek türlerinde olduğu gibi yapılmıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ nın il müdürlüklerine başvuran aileler, buradan aldıkları Sosyal Yardım Ödemesi ile ilgili başvuru formunu dolduruyor. Başvuru formu verildikten sonra, yapılan inceleme sonrasında, aileye bilgi veriliyor ve Sosyal Yardım Ödemelerini PTT aracılığıyla alabiliyor.

Sosyal Yardım ödemesi Ne Kadar?

Daha önce ilkokuldan başlayarak, seviyesine göre çocuklu olan ailelere yapılan Sosyal Yardım Ödemesinden daha geniş kitlelerin faydalanabilmesi sağlandı. Buna göre artık okul öncesi çocuğu olanlar da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvurarak destek ödemesini alabiliyor. Okul öncesi çocuğu olan muhtaç ailelere 500 TL, İlkokulda okuyan çocuğu olan muhtaç ailelere 750 TL, Ortaokulda okuyan çocukları olan muhtaç ailelere 800 TL ve Lisede okuyan çocuğu bulunan muhtaç aileye 900 TL destek parası ödeniyor. Destek Ödemesi düzenli olarak yapılıyor. Destekten faydalanabilecek kişileri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başvurular arasında belirliyor. Başka desteklerden faydalananlar da Sosyal Yardım Ödemesi alabiliyorlar. Çocuğu olan ve geçinmekte zorlanan tüm aileler Sosyal yardım Ödemesi almak için başvurularını il müdürlüklerine yapabilir.