Yılbaşından bu yana düşen alım gücü ve sürekli artmaya devam eden hayat pahalılığı, özellikle dar gelirli kesim üzerinde onarılmaz etkiler oluşturuyor. Bu durum sosyal yardımların ve desteklerin önemini, geçen yıla göre daha da fazla arttırmış durumda. Dar gelirli olan kişilere devlet tarafından sağlanan birçok farklı destekler bulunuyor. Bazılarına e-devlet üzerinden başvuru yapabildiğimiz bu yardımların, bir bölümü hali hazırda zaten çeşitli sosyal destekler alanlara ilave olarak veriliyor. Bazılarınaysa, sadece Kaymakamlık veya Sosyal dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla başvurulabiliyor. Devletin sunduğu elektrik desteği, yılbaşında gelen elektrik zammından sonra, hayati bir öneme kavuştu. Elektrik yardımı alan kişiler, aynı zamanda başka desteklerde alıyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Elektrik Desteği Nedir, Nasıl Başvurulur?

Devlet tarafından verilen elektrik desteği, Muhtaç olduğu belgelenmiş ve başka sosyal desteklerden de faydalanan kişilere veriliyor. Doğrudan nakdi olarak verilmeyen destek, hak sahibinin elektrik faturasını PTT aracılığıyla ödemesini gerektiriyor. PTT ekranlarında hak sahibinin elektrik desteği görülüyor ve düşülen rakam sonrasında kalan kısım fatura ödeniyor. Destek bu şekilde hak sahiplerine iletiliyor. Elektrik desteği için tekil başvuru alınmıyor. Muhtaç olduğu belgeleyen ve diğer sosyal desteklerden faydalanan kişilere, elektrik desteği de ilave olarak veriliyor. Muhtaçlar arasından elektrik desteği koşullarını sağlayan kişilere, destek bilgi verilerek otomatik olarak yapılıyor.

Kira desteği Nedir, Nasıl Başvurulur?

Kira desteği Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla başvurusu yapılabilen bir destek. Destekten faydalanabilmek için e-devlet üzerinden başvuru yapılamıyor. Bulunduğunuz yerdeki ilçe kaymakamlığı ya da il valiliklerine gittiğinizde, kurumlar içerisinde bulunan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı bürolarına destek başvurularınızı yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte, her Belediye de çeşitli kira yardımı destekleri sunuyor.

Kiralarını ödemekte zorlanan dar gelirli vatandaşlarımız, belediye, kaymakamlık ve valilikler aracılığıyla kira desteklerine başvurabilirler. 2022 yılı için verilen kira desteği, bulunulan bölgedeki kira fiyatlarına göre değişiklik gösteriyor. Buna göre verilen destekler 500 TL’ den başlayarak 700 – 800 TL civarına kadar yükselebiliyor. Tüm kira destekleri aylık olarak hak sahibine veriliyor. Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı, başvurunuz sonrasında, hak sahipliğinizi ve muhtaçlık durumunuzu ayrıntılı olarak araştırıyor.