Geçmişte toplumsal bir yara haline dönüşen askerlik sırasında, askere giden kişinin çalışamaması ve yanı sıra ailesinin de bundan olumsuz etkilenmesi durumu, günümüz iktidarı tarafından el atılmış bir konu oldu. Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla, çeşitli muhtaçlık özelliklerine sahip kişilere verilen desteklerden bir tanesi de, Muhtaç Asker Ailesi desteği.

Muhtaç Asker Ailesi Desteği, er ve erbaş olarak askerliğini yapan ve durumu iyi olmayan ailelere mensup olanların, ailelerine ödenen bir destek. Destek 2 ayda bir hak sahiplerinin hesaplarına yatırılıyor. Bu sayede muhtaç durumda olan ailelerin, askerlik nedeniyle bir ferdinin uzaklaşması nedeniyle yaşanan sıkıntılara bir nebze olsun çözüm üretiliyor.

Muhtaç Asker Ailesi Desteği Nedir?

Günümüzde, uzun dönem 12 ay, kısa dönem 6 ay olmak üzere askerlik yapılması, 18 yaşını doldurmuş her erkek vatandaş için zorunlu durumda. Ancak bu zorunluluk, aynı zamanda çeşitli toplumsal sorunlara da yol açıyor. Askerliğini 12 ay yapmak zorunda kalan bir kişi, bu süre boyunca çalışamadığı için, aileleri de ciddi ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Anne, baba, eş ve çocukların, çalışan fertlerinden birinden 6 ya da 12 ay boyunca uzak kalmaları, ailelerin de ekonomik olarak sıkıntıya düşmelerine yol açıyor.

Bu çerçevede askerliğini 12 veya 6 ay yapan er ve erbaşların, ihtiyaç sahibi ailelerine destek ödemesi yapılıyor. Her 2 ayda bir hak sahiplerinin hesaplarına yatırılan destekten, 12 ay askerlik yapanlar, 12 ay, 6 ay askerlik yapanlar 3 ay faydalanabiliyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Muhtaç Asker Ailesi Desteği Ne Kadar?

550 TL olarak ödenen destek, ayrıca 150 TL çocuk desteğini de kapsıyor. Ailenin kişi başına düşen gelirinin net asgari ücret tutarının 3/1’ i olması halinde, tüm asker aileleri bu destekten faydalanabiliyor. Destekler ayın 24’ ü ile 28’ i arasında hesaplara yatırılıyor. Bu ay yapılan başvurudan sonraki ayın 24’ ünden itibaren hak sahipleri destek ödemesini alabiliyorlar. Destek başvurusunu e-devlet platformu aracılığıyla, ya da doğrudan Sosyal dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’ na başvurarak yapabiliyorsunuz. Vakıf iletişim büroları, illerde valilik, ilçelerde kaymakamlık binalarında yer alıyor.