Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, başvuruda bulunanlara 600 TL’ye varan aylık ödeme yapıyor. Bakanlığın “Aile Destek Programı” kapsamında ödemelerinin yapılmaya başlandığı açıklandı. Başvuruda bulunanların yararlanabildiği Aile Destek Programı ödemeleri 12 ay boyunca yapılacak. Peki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 450 TL ile 600 TL arasında aylık destek ödemesinden kimler yararlanabiliyor. Bakanlığın Aile Destek Programı başvuru şartları neler? Programın merak edilen tüm detayları haberimizde!

Aile Destek Programı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2022 yılında vatandaşlara sunduğu sosyal yardım programlarının kapsamını genişletti. Bu çerçevede hayata geçirilen “Aile Destek Programı” ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi destek sağlanması hedefleniyor.
Bakanlık tarafından uygulamaya alınan “Aile Destek Programı” kapsamında şartları sağlayan vatandaşlara 12 ay boyunca 450 TL ile 600 TL arasında nakit destek ödemesi yapılıyor. Aile Destek Programı’na ilişkin olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından önemli açıklamalar yapıldı.

Bakan Yanık, programa ilişkin yaptığı açıklamasında ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak “Aile Destek Programı” kapsamında tam 15 Milyar TL tutarında bir kaynağı ayrıldığını belirtti.

Aile Destek Programı Şartları Neler?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Aile Destek Programı’ndan yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Bu kapsamda bakanlık tarafından programa dair duyurulan şartlar arasında ilk sırada başvuru sahibinin hanesinde kişi başına düşen aylık gelirinin net asgari ücret tutarının 3’te 1’inden az olması gerekiyor. Bu rakam 2022 yılı için 1.833.55 TL oldu. Bu gelir seviyesinin altında hane gelirine sahip olan kişiler başvuru yapabiliyor.

Program kapsamında bu şartlara sahip olan vatandaşlara bakanlık tarafından 12 ay boyunca 450 TL, 500 TL, 550 TL ve 600 TL olacak şekilde ödeme yapılıyor. 1 yıl boyunca yapılacak destek ödemesinden şartlara uygun olan vatandaşlar 5.400 TL ile 7.200 TL arasında destek ödemesi alabilecek.

Aile Destek Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Destek Programı başvuru işlemleri vatandaşlar tarafından e-Devlet Kapısı üzerindeki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı uygulamaları aracılığıyla yapılabiliyor. Ayrıca 81 ilde bulunan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV)” aracılığıyla da başvuru yapılabiliyor.