Tarımsal destek paketleri ile ülke genelinde çiftçilerin desteklenilmesine devam ediliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere yönelik sunulan destek ödemeleri, geri ödemesiz olarak gerçekleştiriliyor. Çiftçilerin yatırımlarında desteklenmesi ve tarım havzalarında bilinçli uygulamaların teşvik edilmesi amacıyla bakanlık tarafından yapılan 2022 tarımsal destek ödemeleri başladı. Çiftçiler, başvuru şartı olmadan tarımsal destek ödemelerini almaya başladı. İşte Tarım Bakanlığı’nın 2022 yılı için hesaplara yatırmaya başladığı tarımsal destek ödemelerinin detayları!

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Tarımsal Destek Ödemeleri Hesaplara Yatırılıyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından son yıllarda çiftçilere yönelik olarak çok sayıda destek programı sürdürülüyor. Bu destek programları çerçevesinde de çiftçilere geri ödemesiz olarak maddi destek sağlanıyor. 2022 yılı içinde çiftçi desteklerine rekor bütçe ayıran Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal destek ödemelerini 17.06.2022 tarihi itibariyle yapmaya başladı. Bakanlık tarafından 17 Haziran’dan itibaren çiftçilerin hesaplarına tarımsal destek ödemeleri yapılmaya başlandı.

Tarımsal destek ödemeleri kapsamında bakanlık tarafından 17 Haziran itibariyle başlatılan ödemeler, çiftçilerin kimlik numaralarının son rakamına göre gerçekleştiriliyor. Çiftçilerin tarımsal destek ödemelerinden yararlanabilmesi için ekstra başvuru yapmalarına ise gerek bulunmuyor. Bakanlık Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS) kaydı bulunan çiftçiler için sistemdeki veriler üzerinden otomatik olarak destek ödemelerini gerçekleştiriyor.

Tarım Bakanından Açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından 17 Haziran’da başlayan çiftçilere yönelik tarımsal destek ödemeleri ile ilgili olarak kişisel Twitter hesabından bir paylaşımda bulunarak, açıklama yaptı. Bakan tarafından yapılan açıklamada 2022 yılı için 17 Haziran’da başlayan tarımsal destek ödemelerine toplam 77.370.403 TL tutarında bir kaynak ayrıldığı belirtildi.

Bakan Kirişçi, söz konusu tarımsal destek ödemelerinin detaylarına da açıklamasında yer verdi. Açıklamaya göre 2022 yılında tarlasında hububat, baklagil ve dane mısır ekimi yapan çiftçilere yönelik toplam 49.196.798 TL tutarında ödeme yapılıyor. Bakanlık sertifikalı tohum üretimi yapanlara 18.310.190 TL tutarında ödeme yaparken, “Kırsal Kalkınma Yatırımları” desteği çerçevesinde de 9.863.415 TL tutarında ödeme yapıyor. Böylelikle çiftçiler Haziran ayının üçüncü haftası itibariyle toplamda 77.370.403 TL tutarında bir destek ödemesi kaynağından faydalanabiliyor. Ödemelerden yararlanabilmek için başvuruya gerek olmadan sadece ÇKS kaydının bulunması yeterli.