Yeni yılla birlikte elektrikte gelen yeni zamlar ve yanı sıra uygulanmaya başlanan kademeli elektrik fiyatlandırması, faturalarda ciddi bir artışa yol açtı. 2022’nin ilk 2 ayında gelen yüksek elektrik faturaları vatandaşın isyanına yol açtı. Bu dönemde devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik elektrik yardımı sağlanmaktadır. Devlet tarafından sağlanan elektrik yardımını kimler alabilir? Elektrik yardımı ne kadar olarak yapılıyor? Sorularının yanıtları haberimizde!

Devlet Elektrik Yardımı Nedir?

Günümüzde devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak çok fazla sayıda sosyal yardım ve destek ödemesi sağlanmaktadır. Devletin 2022 yılı için uyguladığı sosyal destek ödemesi programları arasında elektrik yardımı da bulunuyor. Elektrik yardımı programı kapsamında, yükselen elektrik fiyatları çerçevesinde ödeme yapmakta zorlanan ihtiyaç sahibi ailelere destek ödemesi gerçekleştiriliyor. Temel ihtiyaçlardan birisi haline gelen elektrik tüketimini karşılamada zorlanan ihtiyaç sahibi haneler, elektrik yardımından faydalanabiliyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Elektrik Yardımını Kimler Alabilir?

Devletin 2022’de gelen elektrik zammı ve kademeli elektrik uygulaması nedeniyle ihtiyaç sahibi ailelere elektrik yardımı programının kapsamını genişletti. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde 50.4 milyon TL’lik bir elektrik yardımı uygulanıyor.
Elektrik faturası desteği olarak da bilinen bu destek ödemesinden ihtiyaç sahibi haneler faydalanabilmektedir. İhtiyaç sahibi hanelerde elektrik faturalarının belirli kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır. Elektrik faturası desteğinde ödemeler nakit olarak yapılmamaktadır. Hane geliri asgari ücretten düşük olan ve sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar bakanlığa başvuruda bulunarak elektrik yardımı alabiliyor.

Elektrik Faturası Desteği Nasıl Alınır?

Devletin sağladığı elektrik fatura desteğinden faydalanabilmek için PTT şubelerine gidilmesi gerekiyor. PTT şubelerine giden ihtiyaç sahibi vatandaşlar, güncel aya ait olan elektrik faturalarının belirli kısmının devlet tarafından ödenmesini sağlayabiliyor.

2022 Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Elektrik yardımı desteği hanede yaşayan kişi sayısına göre değişen tutarlarda gerçekleştirilmektedir. Buna göre hanede 1 veya 2 kişi olması halinde 103 TL, 3 kişi olması halinde 137.33 TL, 4 kişi olması halinde 171.26 TL ve 5 kişi olan haneler için 206 TL elektrik faturası destek ödemesi gerçekleştirilmektedir.