Hayat pahalılığının hız kesmeden artmasına paralel olarak yaşanan ekonomik sıkıntılar, herkesi etkiliyor. Ancak bu olumsuzluklardan elbette dar gelirli olan kesim en büyük oranda etkileniyor. Yaşamsal ve temel ihtiyaçlarını bile karşılamak için büyük güçlükler çeken dar gelirli aileler için, birbiri ardına destek paketleri sunuluyor. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından hazırlanan en son program, Aile Desteği Programı olarak faaliyete geçti. Başvuruları başlayan program 12 aylık bir süre için ilave destek olarak, ihtiyacı olan her aileye verilecek. Koşulları sağlayan ve daha önce destek programlarından yararlanmamış olanlar da dahil olmak üzere, geniş bir yelpazeye destekler ulaştırılacak.

Aile Desteği Programına Nasıl Başvurulur?

Aile Desteği Programı başvuruları başladı. Başvurular e-devlet platformu üzerinden yapılabildiği gibi, doğrudan bulunulan bölgedeki kaymakamlık binaları ya da valiliklerde bulunun Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları’ na gerçekleştirilebilecek.

Aile Desteği Programıyla Ne Kadar Ödenecek?

Programa göre 12 ay boyunca aylık olarak 450 ile 600 lira arasında değişen ödeme yapılacak. Ödemeler, ailelerin gelir düzeylerine göre belirlenecek. Hanede kişi başına düşen gelir tutarı, asgari ücretin 3’ te 1’ inden az olması koşulunu sağlayan her aile, Aile Destek Programından faydalanabilecek.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Aile Desteğinden Faydalanma Koşulları Nelerdir?

Daha önce başka sosyal yardımları alıyor olanlar da dahil olmak üzere, hane gelirinden kişi başına düşen pay, net asgari ücretin 1/3’ tutarının altında olan her aile destekten faydalanabilecek. Diğer bir anlatımla kişi başına düşen net gelir 1.147 liranın altındaysa, destek programına dahil olabiliyorsunuz.

Aile Desteği Nasıl Ödeniyor?

Aile Destek Programı, 12 aylık bir süreyi kapsıyor. Giderek ağırlaşan ekonomik veriler ve alım gücünün düşmesi, olağanüstü bir tedbir olarak programın başlatılmasını gerektirdi. Dar gelirli ailelerin bu süreci daha kolay atlatabilmeleri için, 12 aylık bir süre için bu destek yapılacak. Ödemeler aylık yapılacak ve 12 ayın sonunda ki duruma göre desteğin uzayıp uzamayacağı da netleşecek. Destek programı için başvurular başladı. Başvurular SYDV ve e-devlet platformları üzerinden yapılacak. Önümüzdeki ay ilk destek ödemelerine başlanacağı için, başvurularınızı hemen yapmanızı tavsiye ediyoruz.