2022 yılında da devlet ihtiyaç sahibi vatandaşları yalnız bırakmıyor. Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlar için sağlanan sosyal destek ödemelerinden birisi de çocuk yardımıdır. Yardıma muhtaç çocuklu vatandaşlara yönelik olarak devlet tarafından çocuk yardımı yapılıyor. Devletin sunduğu çocuk yardımı 300 TL ile 600 TL arasında değişiyor. Peki devletin çocuk yardımından kimler yararlanabilir? Çocuk yardımı nasıl alınır? İşte detayları!

Devletten Çocuk Sahiplerine Destek Ödemesi

Türkiye’de devlet ülke politikaları kapsamında vatandaşların çocuk sahibi olmalarını teşvik etmeyi hedefliyor. Türkiye nüfusunun yaşlanmaya başlaması üzerine son 1 yıldır devlet tarafından çocuk teşvik programları uygulanıyor. Nüfusun gençleştirilmesi ve geleceğe daha dinamik bir ülke bırakılabilmesi amacı ile gerçekleştirilen politikalar kapsamında devlet çocuk sahibi olanlara destek ödemesi yapıyor. Uygulanan çocuk yardımı desteği kapsamında 2015’ten sonra çocuk sahibi olan tüm anneler, başvuruda bulunarak çocuk yardımından yararlanabiliyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Devletin Çocuk Yardımı Ne Kadar?

Devlet tarafından gerçekleştirilen çocuk yardımı parası çocuk sayısına göre değişmektedir. Bu kapsamda 2015 yılından sonra doğan ilk çocuk için devlet tarafından 300 TL destek ödemesi yapılıyor. Doğan ikinci çocukta 400 TL ve doğan üçüncü çocukta ise 600 TL tutarında destek ödemesi gerçekleştiriliyor. Ödemeler anneye yapılıyor.

Devletin yenidoğan çocuk yardımı desteğinden yararlanabilmek için şartlara uygun olan anne tarafından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru işlemleri bakanlığın resmi web sitesi üzerinden “T.C. kimlik numarası” ile yapılabiliyor. Bununla birlikte bakanlığın illerde bulunan müdürlüklerine veya ilçelerdeki Kaymakamlıklara başvuru gerçekleştirilebilmesi de mümkündür.

Çocuk yardım parası ödemeleri bakanlık tarafından PTT aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle hak sahiplerinin T.C. kimlik kartlarıyla birlikte PTT’ye başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ödemeler başvuru gerçekleştirilen ayı takip eden sonraki ayın 25.gününde gerçekleştirilir. Annenin PTT hesabına otomatik olarak yatırılan çocuk parası anne tarafından alınabilir. Bununla birlikte çocuk yardımı başvuru takibi de PTT’den, e-Devlet sistemi üzerinden veya PTT Müşteri Hizmetleri birimiyle iletişime geçilerek, kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Böylelikle başvurunun hangi aşamada olduğunu basit bir şekilde öğrenebilmek mümkündür.