Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Belediyeler kamuya hizmet sunan en önemli kurumlar olarak öne çıkarlar. Var olma amaçları doğrultusunda, her türlü sorunla mücadele eden vatandaşlara, bölgelere göre belediyeler tarafından çeşitli yardımların yapılması zorunludur. Ülkemizin en yoğun nüfuslu şehirleri olan İstanbul ve Ankara’da da belediyeler aracılığıyla çeşitli yardımlar sunulur. Sizler için İstanbul ve Ankara belediyeleri tarafından vatandaşlara sunulan yardımları ve nasıl başvurulacağını araştırdık.

İstanbul Belediyesi Yardımları Nelerdir, Başvurular Nasıl Yapılıyor?

İstanbul Belediyesi, dünyanın birçok ülkesinden daha yoğun bir nüfusun, alt ve üst yapı ihtiyaçlarına odaklanmış bir hizmet süreci içerisindedir. Buna karşın İstanbul gibi köklü bir şehrin dünya nezdinde ki önemi, bu şehirde sürdürülen belediyecilik yaklaşımının da farklı olmasını zorunlu hale getirir. Her türlü ihtiyaç kesimine hitap edecek İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımları bulunuyor. Bunlar;
Kömür, odun vb. yakacak yardımı, Bebek bezi ve bebek maması yardımı, Muhtaç dul kadınlar için yapılan yardımlar, Muhtaç şehit, asker ve gazi yakınları için yapılan yardımlar, Bebekler ve çocuklar için Halk Süt dağıtımı, Gıda ve erzak yardımı, Mobilya ve eşya yardımı, Günlük sıcak yemek dağıtımı, Giysi yardımı, Afetzede vatandaşlar için yapılan yardımlar, Sosyal destek kartı yani İstanbulkart dağıtımı, Yeni doğan bebek paketi desteği, Engelliler için yapılan yardımlardır.

Her yardım için ihtiyaç sahibi olduğunuzun belgelenmesi ve kanıtlanması gerekiyor. Bazı yardımlar için belediye kendisi araştırma yaparak ihtiyaç sahiplerini belirliyor. Tüm yardımlar için 153 telefon numarasıyla da ulaşabileceğiniz Beyaz Masa aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz. Çevrenizdeki ihtiyaç sahiplerini bildirmek için de Beyaz Masa’yı kullanabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir, Başvurular Nasıl yapılıyor?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ülkemizin en büyük 2. Belediyesi olarak, yine her kesimden ihtiyaç sahiplerine sürekli yardımlar sunuyor. Bunlar arasında; El Ver Kampanyası, Su Ver Kampanyası, Bilet Ver Kampanyası, Ulaşım Yardımı, Afiyet Ver Kampanyası, Çeşitli meslek gruplarına verilen yardım kartı, Yakacak ve kömür yardımı, Gıda ve temizlik malzemeleri yardımı, Bot - Kaban yardımı, Patates - Soğan yardımı, Ekmek yardımı, Çanta – Kırtasiye yardımı, Ücretsiz ürün dağıtımları, Şehit ve gazi aileleri ile karantinadakilere, engellilere, 65 yaş üstü vatandaşlara ve sağlık çalışanlarına düzenli yardımlar bulunuyor.

Tüm yardımlar için gerekli koşulların sağlanıp sağlanmadığı belediye tarafından araştırılıyor. Tüm başvurularınızı online olarak https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr internet adresinden yapabiliyorsunuz. Ankara Belediyesi Yardım Başvuru Merkezleri’ne doğrudan başvurarak da yardımlar için başvurularınızı yapabilirsiniz. Çevrenizdeki ihtiyaç sahiplerini de bu yollarla belediyeye bildirebilirsiniz.