Kışın gelmesiyle birlikte hanelerdeki doğalgaz faturalarıyla birlikte elektrik faturaları da ciddi bir artış yaşadı. Günümüzde ekonomide de yaşanan oluşan dalgalanmalar, vatandaşın temel ihtiyaçlarından birisi olan elektrik faturasını ödemekte güçlük yaşamasına neden oluyor. Elektrik faturasını ödemede zorluk yaşayan vatandaşlar devletten destek alabiliyor. Ekonomik dalgalanmadan vatandaşların en az şekilde etkilenmesi amacıyla devletin sunduğu çeşitli destek ödemeleri bulunuyor. Elektrik yardımı da bu destek ödemelerinden birisidir.

Devlet Elektrik Yardımı Nedir?

Sosyal yardım uygulamaları son yıllarda hızla artmaya başladı. Özellikle Pandemi dönemiyle birlikte vatandaşın ekonomik dar boğaza girmesi, devletin sağladığı destek programlarını genişletmesine neden oldu. Devlet destek programlarının sayısının arttığı günümüzde devletin sağladığı elektrik yardımı da bulunuyor. Bu program 2019 yılında başlatıldı. Devlet, elektrik faturasını ödemekte üçlü yaşayan ihtiyaç sahibi hanelerin elektrik faturalarını ödüyor. Yani vatandaş, devletin sağladığı elektrik faturasını nakdi olarak alamıyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Devlet, elektrik yardımından faydalanmak isteyen kişiler için bazı şartlar uyguluyor. Bu şartların en başında hane içerisinde kişi başına düşen gelirin net asgari ücret tutarının 3’te 1’inden az olması geliyor. Bu şartı sağlayan herkes Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, elektrik yardımı alabiliyor.

Devlet Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Devletten elektrik desteği almak isteyen kişiler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na şahsen başvuruda bulunabiliyor. Vatandaşın yaptığı başvuru incelenerek, uygun olması halinde takip eden ilk ay itibariyle elektrik ödeneği verilmeye başlanıyor. Devletin sağladığı elektrik yardımı sabit bir tutardan oluşmuyor. Elektrik yardımı tutarının ne kadar olacağı hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenmektedir. Buna göre devletin sağladığı elektrik yardımı programında;

  • En fazla 2 kişi bulunan hanelerde aylık 68.67 TL,
  • 3 kişinin yaşadığı hanede 91.56 TL,
  • 4 kişinin yaşadığı hanede 114.44 TL,
  • 5 ve daha fazla kişinin yaşadığı hanede 137.33 TL,

Destek sağlanıyor. Söz konusu kriterlere göre belirlenen devlet elektrik yardımı tutarı üzerinde meblağ, vatandaşın kendisi tarafından karşılanıyor. Yani en alt dilim olan 68.67 TL’lik elektrik yardımında, fatura tutarı bundan fazla ise kalan kısmının vatandaş tarafından ödenmesi gerekiyor.