Sosyal devlet ilkesi kapsamında, her konuda desteğe ihtiyacı olan vatandaşlara destekler sunan devlet yapımız, çeşitli bakanlıklar aracılığıyla her durum için destek sunuyor. Kira Desteği ve elektrik desteği adı altında sunulan yardımlar, ihtiyaç sahibi vatandaşların başvurularının değerlendirilmesine müteakip bir şekilde aylık olarak ödeniyor. Başvurular e-devlet platformu üzerinden yapılabildiği gibi, kaymakamlıklar ve valilikler içerisinde yer alan SYDV aracılığıyla da yapılabiliyor. Kira desteği ve elektrik desteği alabilmek için gerekli koşullara sahip herkes, aylık olarak bu destekleri alabiliyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Kira Desteği Nedir, Kimler Alabilir?

Kira Desteği, Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı tarafından sunulan bir destek. Dar gelirli ve muhtaçlık belgesi sahibi herkes tarafından alınabiliyor. Bulunulan ilçeye göre verilen kire desteği 1.150 lira aylık olmak üzere alınabiliyor. Destekten faydalanmak için başvuru sahibinin haneye giren gelirin kişi başına bölünmesiyle elde edilen rakamın, 1.417 liranın altında olması koşuluna sahip olması gerekiyor. Net asgari ücretin 3’ te 1’ ine karşılık gelen 1.417 liranın üzerinde kişi başı gelir sahibi olanlar, destekten faydalanamıyor.

Ayrıca deprem veya benzeri felaketler nedeniyle, evsiz kalan mağdurlarda kira desteğinden faydalanabiliyor. Destekten yararlanabilmek için T.C. vatandaşı olmak ve 18 yaşından büyük olmak da gerekiyor. İlçelerdeki kira rayiç bedellerine paralel olarak aylık olarak ödenen destek tutarı değişiyor. Bunun dışında belediyeler ve farklı kurumlar tarafından sunulan kira destekleri de bulunuyor.

Elektrik Desteği Nedir, Kimler Alabilir?

Elektrik desteği 2022 yılının başından bu yana verilen bir destek. Özellikle yılbaşından sonra fahiş bir şekilde artan enerji fiyatlarından, en fazla elektrik ve doğalgaz etkilenmişti. Dar gelirli olan ve özellikle desteklerle yaşamını sürdüren aileler için, elektrik zamlarının bütçelerde oluşturduğu baskı çok daha büyük bir hale gelmişti.

Bu kapsamda devletten çeşitli sosyal yardımlar alan tüm aileler için, elektrik desteği programı başlatıldı. Destekten ayrıca, yaşamını çeşitli cihazlara bağlı olarak sürdürmek zorunda olan kişilerde faydalanabiliyor. Destekten faydalanmak için, muhtaçlık belgesine sahip olmak gerekiyor. Çeşitli sosyal destekler alan kişiler için başvuru yapılması gerekmiyor. Bu kişiler için destek otomatik olarak PTT şubelerine aktarılıyor. Destekle birlikte nakit ödeme yapılmıyor. Faydalanan hak sahipleri, elektrik faturalarını PTT aracılığıyla ödüyor ve elektrik desteği ödeme sırasında otomatik olarak fatura tutarından düşülüyor.