Devlet, ülke genelindeki ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak çok sayıda destek programı sunuyor. İhtiyaç sahibi vatandaşların özellikle 2022 yılındaki yüksek enflasyon karşısında mağdur olmaması için önemli sosyal yardımlar yapılıyor. Bu sosyal desteklerden birisi de engelli bakım parasıdır. Devlet tarafından sunulan engelli bakım parası ile başkasının bakımına muhtaç kişilere bakan vatandaşlara yönelik maddi destek sağlanması hedefleniyor. Peki engelli bakım parası başvurusu nasıl yapılır? Kimler engelli bakım aylığı alabilir? 2022 engelli bakım aylığı ne kadar?

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Engelli Bakım Aylığı Nedir?

Engelli bakım aylığı veya diğer adıyla evde bakım parası desteği, devlet tarafından engelli vatandaşların bakım sorumluluğunu üstlenen ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yapılan bir destek ödemesidir. Bakım aylığı, ailesi maddi açıdan muhtaç durumda olan ve kendisi bakıma muhtaç olan engelli vatandaşlara evinde bakım sorumluluğunu üstlenenlere maddi destek olmak için yapılan bir destek ödemesidir.

Engelli Bakım Aylığı Şartları Nelerdir?

Engelli bakım aylığı devlet tarafından sağlanan destek programlarından birisidir. Bu destek ödemesinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Bu şartlar arasında da ilk sırada engelli vatandaşın sağlık kurulu tarafından hazırlanan engelli raporunda mutlaka “ağır engelli” kısmının işaretlenmesi veya ibaresinin yer alması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra engelli bakım aylığı desteğinden yararlanılabilmesi için engelli kişinin bakım sorumluluğunun üstlenen kişinin hanesindeki gelir seviyesinin asgari ücret tutarının 3’te 2’sinden fazla olmamalıdır. Bu kapsamda 2022 yılı için uygulanan alt limit tutarı 2.835 TL olarak açıklanmıştır. Dolayısıyla başvuruda bulunacak kişilerin hanesindeki gelir seviyesinin bu tutarı geçmemesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimler tarafından yapılacak ev ziyaretinde engelli kişinin bakıma muhtaç durumda olduğunun tespit edilmesi de gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na engelli bakım aylığı başvurusu yapabilmektedir.

2022 Engelli Bakım Aylığı Ne Kadar?

Engelli bakım aylığı 2022 yılında arttı. Bu kapsamda 2022 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı il müdürlükleri tarafından evde bakım aylığı 2022 yılında 2.706 TL olarak gerçekleştirilmektedir.