Ev sahibi olmak herkesin en büyük hayallerinden birisidir. Ancak yaşam koşullarının getirileri, herkes için bu hayali gerçekleştirebilmeyi olanaksız hale getiri. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise ev hayali kuran orta ve dar gelirli vatandaşlarında ev sahibi olmaları için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) ile birbirinden avantajlı projelere imza atıyor. TOKİ tarafından Türkiye’nin he yerinde yapılan konut projelerine çok uygun koşullarda katılarak, ev sahibi olma şansını yakalayabilirsiniz.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

TOKİ Konut Satışına Kimler Katılabilir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen projeler kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ), Türkiye’nin 81 şehrinde konut inşa projeleri yürütmektedir. TOKİ tarafından inşa edilen ve satışa sunulacak daireler orta ve dar gelirli vatandaşlar başvuru yapabiliyor. Buna göre TOKİ’nin satışa çıkarttığı daireler için başvuru yapabilmek sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygundur.

Bunun dışında TOKİ konut satışına katılabilmek için projenin olduğu il ve ilçe sınırlarında 1 yıldan az olmayacak şekilde ikamet ediliyor olması ve nüfus kaydının olması gerekmektedir. Ayrıca TOKİ konut satışından daha önce konut alınmamış olması da gerekmektedir. Başvuru sahibinin kendisine, eşine ve velayetindeki çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı bağımsız bir bölüm veya müstakil konutun olmaması ve 25 yaşını doldurmuş olması da gerekmektedir. Aylık hane halkı gelir seviyesinin 6.500 TL altında olması gerekmektedir.

TOKİ Konut Satışında Faizsiz Konut Kredisi Desteği

TOKİ, Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi vatandaşlarında ev sahibi olma hayallerini gerçeğe dönüştürmeye devam ediyor. TOKİ faizsiz konut kredisi desteği ile tüm vatandaşlar, TOKİ projelerinde kira öder gibi ev sahibi olma avantajına sahip olabiliyor. TOKİ faizsiz konut kredisi desteğinden şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimler yararlanabilmektedir. Bu şartları sağlayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) aracılığıyla hak sahipliğini gösteren belgeyi alan vatandaşlar TOKİ faizsiz konut kredisi desteğinden faydalanabilmektedir.

TOKİ faizsiz konut kredisi 2022 yılı boyunca 241.000 TL olarak uygulanacak. Kredi geri ödemeleri ise hak sahibinin SGK’dan aldığı maaşının 4’te 1’i oranındaki kısmı kesilme şeklinde maaşından alınacaktır. Böylelikle düşük ve orta gelirli vatandaşlarında ev sahibi olma hayallerinin gerçeğe dönüştürülmesi sağlanmaktadır.