Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

2022 yılında yüksek enflasyonun etkisiyle artan hayat pahalılığı toplumun her kesimini etkilemeye devam ediyor. İhtiyaç sahibi vatandaş sayısında ciddi artışın yaşanmasına neden olan yüksek enflasyon karşısında devletten de önemli adımlar geliyor. Yeni ekonomi politikalarıyla enflasyonu düşürmeyi hedefleyen devlet, 2022 yılında ihtiyaç sahiplerine enerjiden eğitime kadar her alanda çok sayıda destek paketi de açıklıyor. Devlet, sosyal yardımların kapsamını genişleterek, daha fazla vatandaşa ulaşacak!

Sosyal Yardımlar Arttırılacak!

Küresel ekonomide yaşanan dalgalanmalar, gelişmiş ülkeleri etkilediği gibi Türkiye ekonomisini de olumsuz şekilde etkiliyor. Yıl başından beri artmaya devam eden enflasyon oranları, hayat pahalılığını da beraberinde getiriyor. Vatandaşın geçim sıkıntısı yaşamasına neden olan hayat pahalılığı karşısında devlette 2022 yılında yeni sosyal yardımlar açıklamaya başladı.
Enflasyonun artmaya devam etmesi ve Dolar kurundaki yükseliş çerçevesinde devlet, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yeni destek paketleri açıklamaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yeni sosyal yardımları görüşmek üzere bir araya geldi.

Elektrik Faturası Desteği Kapsamı Arttırılacak!

Hazine ve Maliye Bakanı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından gerçekleştirilen toplantıda milyonlarca vatandaş için müjdeli haber geldi. 2 bakanın gerçekleştirdiği toplantı kapsamında sosyal destek paketinin kapsamının genişletilmesi ve uygulama oranlarının yükseltilmesi kararı alındı. Bu çerçevede devletin 2022 yılında ihtiyaç sahipleri için sunduğu enerji desteği daha da arttırılacak. Bu şekilde hem daha fazla kişi yararlanabilecek hem de yararlanılan tutarlar daha yüksek olacak.
Devlet, doğalgaz faturası desteği kapsamında 450 TL ile 1.150 TL aralığında destek ödemesi yapıyor. Her yıl 2 defa olacak şekilde uygulanıyor. Bugüne kadar 203.000 hane doğalgaz desteğinden yararlandı.

Elektrik faturası desteğinde ise devlet 216 TL’ye kadar ihtiyaç sahibi vatandaşların faturasını karşılıyor. Yılbaşında elektrik faturası kapsamının genişletilmesiyle birlikte destekten yararlananların sayısı 2.1 Milyon seviyesinden 4 Milyon seviyesine çıkartıldı. Dolayısıyla devlet tarafından 2022 yılında vatandaşa sunulan enerji desteği hane başına 1.366 TL’ye kadar çıkıyor. Yeni düzenleme sonrasında ise hem doğalgaz hem de elektrik desteğinden yararlanan kişi sayısının daha da arttırılması sağlanacak.