Pandemi etkisiyle ekonomide yaşanan dalgalanmalar, vatandaşın maddi sıkıntı içerisine girmesine neden oluyor. Bu maddi tabloda bir de gelen kış şartlarıyla birlikte vatandaş ısınma ihtiyaçlarını karşılamada dahi ciddi sorunlar yaşamaya başladı. Devlet, her yıl olduğu gibi 2022’de de ihtiyaç sahibi ailelere ısınma giderlerini karşılamada maddi destek sağlıyor. Devletin yakacak yardımı adı altında sunduğu bu destek ödemesi sayesinde kış aylarının zorlu koşullarının vatandaş tarafından daha rahat geçirmeleri sağlanıyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Yakacak Yardımı Nedir?

İhtiyaç sahibi vatandaşların kış aylarını daha güvenli ve daha rahat geçirebilmeleri için devlet tarafından verilen bir destek ödemesidir. Yakacak yardımı adı altında verilen destek ödemesinden dar gelirli vatandaşlar faydalanabiliyor. Kömür yardımı olarak da adlandırılan yakacak yardımının kapsamı kömürle sınırlıydı. Ancak 2022 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından yakacak yardımına doğalgaz desteği de ilave edildi. Böylelikle dar gelirli vatandaşlar yakacak yardımından sadece kömür yardımı olarak değil doğalgaz yardımı olarak da yararlanabilecek.

Kimler Yakacak Yardımı Alabilir?

Yakacak yardımı alabilmek için bakanlık tarafından belirlenmiş olan bazı şartların sağlanmış olması gerekiyor. Buna göre kömür veya doğalgaz kapsamında yakacak yardımı alabilmek için dar gelirli sınıfta olunması gerekiyor. Dar gelirli sınıfın belirlenmesi ise hane bazlı olarak değerlendiriliyor. Yani bir hanede kişi başına düşen gelir tutarının, asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor. Bu şartı sağlayan hanelere devlet tarafından yakacak yardımı yapılıyor.

Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yakacak yardımı başvurusunda bulunabilmek için dar gelirli sınıfta olunması ve 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Bu şartları sağlayan vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunabiliyor. Başvuru işlemleri bakanlığın e-Devlet portalındaki Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti sekmesindeki “Yeni Başvuru” kısmından gerçekleştirilebiliyor. Buradan başvuruda bulunarak, uygun koşullara sahip olunması halinde yakacak yardımından yararlanılabiliyor.

Devletin bu yıl ilk defa başlatacağı yakacak yardımı kapsamına doğalgazında alınmasına ilişkin detaylar netlik kazanmadı. Doğalgaz yardımının nasıl yapılacağı ve ne kadar olacağı ile ilgili detaylar, ilgili kanunun Meclis’te kabul edilmesinden sonra netlik kazanacağı belirtiliyor. Bu döneme kadar vatandaşlar yakacak yardımı koşullarını taşımaları durumunda kömür yardımı almak için başvuru yapabiliyor.