Köken olarak nereden geldiği tam olarak bilinmeyen profiterol, Fransızca ödül, şekerleme, dolgulu küçük ekmek ya da poğaça anlamlarına geliyor. Çikolata ile yapılan bir tatlı olan profiterol, top şeklindeki hamurun iç kısmına doldurulmuş özel bir krema ve üzeri eritilmiş çikolata ile kaplanmış bir tür tatlıdır. Bazı kaynaklara göre ise bir Fransız tatlısı olduğu söylenen profiterolün yapımında hafif pişirilen bir hamurdan yararlanılır.

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

Yalancı Profiterol İçin Gerekli Malzemeler

Yalancı profiterol yapımına başlamadan önce ilk etapta ihtiyacımız olan malzemelerimizi hazırlayalım. Bunun için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

  • 15 adet kedi dili bisküvi
  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı un
  • Yarım su bardağı nişasta
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1 poşet krem şanti
  • Yarım su bardağı süt (krem şanti için)
  • 1 paket toz çikolata sosu

Tüm bu malzemelerimizi hazırladıktan sonra şimdi sırasıyla profiterol yapımımıza, yapım aşamaları ve püf noktalarına değinelim.

Yalancı Profiterol Yapımı

Yalancı profiterolümüzün yapımı için ihtiyacımız olan malzemeleri hazırladıktan sonra artık yavaş yavaş tatlımızın yapım aşamaları ve püf noktalarını anlatmaya başlayabiliriz. Bunun için öncelikle tenceremize 1 litre süt, yumurta sarısı, un, toz şeker ve nişastamızı koyalım ve çırpma teli yardımıyla çırpmaya başlayalım. Ardından tenceremizi ocağa alalım ve sürekli olarak karıştırarak koyulaşana kadar kaynatalım. Bu esnada karışımın kıvamının katı olması sizi şüpheye düşürmesin. Çünkü krem şanti eklenip mikserle çırpıldıktan sonra karışım tam kıvamını alıyor. Sonrasında bu şekilde kaynayıp koyulaşan kremamızı ocaktan alalım ve 1 paket vanilya ekleyerek karıştıralım. Akabinde kremamızı soğumaya bırakalım ancak kabuk tutmaması için ara ara karıştıralım. Diğer yandan 1 poşet krem şantiyi yarım su bardağı süt ile köpürtelim ve buzdolabına kaldıralım. Toz çikolata sosumuzu da pişirdikten sonra onu da karıştırarak soğutalım. Ve soğuyan beyaz kremamızın içine hazırladığımız krem şantiyi de ekleyerek mikserle yüksek devirde 5- 6 dakika kadar çırpalım. Ardından kremamızın içine bisküvileri 4 parçaya bölerek koyalım ve spatula yardımıyla karıştıralım. Son aşamada kremamızı borcama aktaralım ve düzleştirelim. Tamamen soğuyan çikolata sosumuzu da üzerine döktükten sonra en az 4 saat kadar buzdolabında bekletelim ve servis edelim.

Afiyet olsun.