Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Dünya genelinde devam eden ekonomik dalgalanma tüm hızıyla sürerken, ülkemizde gerçekleşen büyük deprem felaketi sonrasında ekonomik verilerde büyük önem taşıyor. Depremden sonra Borsa düşüşe devam ederken, dolar ve Euro gibi yatırım araçlarının durumu ve özellikle altın fiyatları merak ediliyor.

Haftanın ikinci iş günü olan Salı gününde, depremin etkilerinin özellikle altında ne olacağı merak ediliyordu. 7 Şubat 2023 güncel altın fiyatları, son günlerde düşüşe geçmiş olan altının yeniden yükselmeye başladığını gösteriyor. En güncel altın fiyatları şu şekilde oldu;

  • Gram altın alış 1.134,57 TL , Gram altın satış 1.134,76 TL
  • Çeyrek altın alış 1.891,00 TL ,Çeyrek altın satış 1.910,00 TL
  • Yarım altın alış 3.782,00 TL , Yarım altın satış 3.822,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 7.542,00 TL ,Cumhuriyet altını satış 7.617,00 TL
  • Reşat altını alış 7.576,47 TL ,Reşat altını satış 7.650,95 TL

Dünyada da Yükseliyor

Altın üzerinde neredeyse 2 yıldır doların oluşturduğu baskı nedeniyle, altın fiyatlarının yükselmesi engelleniyordu. FED tarafından yapılan son faiz artışıyla birlikte, doların yeniden güç kazanmasının etkileriyle, altın fiyatları halen baskılanmaya devam ediyor. Buna karşın altının dünya genelinde de yükseleceği beklentisi bulunuyor. Altının ons değeri şu anda 1884.04 dolar seviyesinde ve küçük yükselişler kaydediyor. Uzmanların beklentisi yakın bir tarihte, altının 2.000 doların üzerine çıkması yönünde. Bununla birlikte bu beklenti geçen yıl boyunca da bulunuyordu.

Diğer Yatırım Araçları Ne Durumda

FED tarafından yapılan faiz artışı sonrasında, doların değerinin korunmasına devam edilmiş oldu. Faiz artışının ABD ekonomisiyle birlikte dolar üzerindeki etkisi bu hafta dalgalar halinde ortaya çıkacak. Uzmanların beklentisi doların yükselmeyeceği, Euro karşısında gücünü koruyacağı ve altın üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği yönünde.
Dolar ve Euro için ülkemizde de dalgalı seyrin devam edeceğine yönelik tahminler bulunuyor. Ancak altın fiyatlarının artacağına yönelik uzman tahminleri, haftanın en güvenilir yatırım aracının altın olduğunu gösteriyor. Deprem sonrasında borsada yaşanan düşüle birlikte, altın fiyatlarının yükselişe geçmesi önemli bir işaret olarak görülüyor. Altın hafta boyunca yükselişine devam edecek gibi görünüyor.