Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

6 Şubat günü meydana gelen ve merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi olan ancak 10 ilimizi etkileyen depremin etkileri devam ediyor. Arama kurtarma çalışmalarının aralıksız bir şekilde sürdürüldüğü bölgede, hayatını kaybedenlerin ve yaralananların sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Bölgede birçok konuda zorluk yaşanırken OHAL ilan edilmek suretiyle yağmaların ve çeşitli düzensizliklerin önüne geçilmesi planlanıyor. Diğer yandan OHAL ilan edilen bölgelerde maaş ödemelerine ilişkin bir açıklamada Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geldi. İşte Hazine Bakanlığı'ndan yapılan aylıklara ilişkin açıklama ve detaylar!

Memur Maaşları İvedilikle Ödenecek

6 Şubat'ta meydana gelen ve Kahramanmaraş ile birlikte 10 ilimizi sarsıcı bir şekilde etkileyen depremin ardından arama kurtarma çalışmaları da son hızıyla devam ediyor. Her geçen saniye bölgeden yeni haberler ve yeni rakamlar gelirken diğer yandan da çalışanlara ilişkin bakanlıklar nezdinde yeni açıklamalar yapılıyor. Bu kapsamda deprem bölgesinde Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde görev yapanlara aylıkların ivedilikle ödeneceği bildirildi. Bakanlık, 15 Şubat’ta ödenmesi gereken memur maaşlarının ivedilikle ödeneceğini bildirdi.

Paraların Yatırılacağı Bildirildi

Hazine Ve Maliye Bakanlığı, deprem bölgesinde bulunan 657 Sayılı Kanuna ilişkin çalışan personelin ücretlerine ilişkin bir açıklamada bulundu. bu açıklamaya göre, "Aylıkları personel kanunlarına göre almakta olup Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde görev yapanlara, 15/2/2023 tarihinde ödenmesi gereken tüm hak edişleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 164 üncü ve ek 24 üncü maddeleri uyarınca ivedilikle ödenecektir." denildi. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati imzasıyla hazırlanan Genelgede, kamu kuruluşlarında söz konusu illerde çalışan sözleşmeli personel, işçi ve diğer personel hakkında da ödemelerin aynı şekilde yapılacağı belirtildi. Bu konuda da yapılan detaylı açıklamaya göre, “Ödenecek aylıklar yasal kesintiler yapılmak suretiyle muhasebeleştirilecektir. Banka hesaplarına aktarılan aylıkların ilgili bankalarca personele ivedilikle ödenmesi sağlanacaktır. Aylıklardan yapılan kesintiler önceki aylarda olduğu gibi yasal süresinde gönderilecektir. İl dahilindeki mahalli idare birimleri dahil tüm ilgili birimlere gerekli duyurunun yapılması ve herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi hususunda ilgili birimlerce bütün tedbirlerin alınması gerekmektedir.” denildi.