MediaMarkt Türkiye, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla derin dondurucu alacak tüketicilere hangi ürünlere yönelmeleri konusunda bir rehber hazırladı. Bayramın yıldız ürünlerinden derin dondurucular temel olarak dikey tip çekmeceli ve yatay tip veya sandık olarak ikiye ayrılıyorlar. Tüketicilerin gözdesi ise çekmeceli ve geniş modeller.

 

Her yıl Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla tüketicilerin en fazla talep gösterdiği ürünler arasında yer alan derin dondurucular özelliklerine ve tiplerine göre farklı modellere ayrılıyor. Avrupa’nın açık ara bir numaralı elektronik perakendecisi MediaMarkt, tüketicilere rehber niteliğinde bir kılavuz hazırladı.  Buna göre derin dondurucular temelde ikiye ayrılıyor. Bunlar dikey tip olarak adlandırılan çekmeceli modeller ve yatay olan sandık tipi modeller. 

Oppo A54 ve A74 ile kablosuz kulaklık modeli Enco Air özellikleri nelerdir? Oppo A54 ve A74 ile kablosuz kulaklık modeli Enco Air özellikleri nelerdir?

 

Tüketicilerin geçmiş dönem derin dondurucu satın alma alışkanlıkları incelendiğinde Türkiye’de en çok çekmeceli ve geniş derin dondurucuların tercih edildiği, sandık tipi olan modellere olan ilginin ise azaldığı gözlemleniyor.

 

Çeşit çeşit modeller

Dikey olarak adlandırılabilecek çekmeceli modeller tüketicilere kullanım kolaylığı ve ergonomik bir ürün yapısı sunuyor. Bu kategoride özellikle 5 çekmeceli modeller talep görürken 6 ve 7 çekmeceli modellere olan ilgi de artışta. Bununla birlikte No Frost modeller de tüketicilerin talep gösterdiği modeller arasında bulunuyor. 

 

Dikey tipteki modellerde çekmece avantajı var

Çekmeceli derin dondurucuların kimi tüketicilere ısı ayarı gibi seçenekler sunarken kimi de buzdolabı olarak da kullanılabilme imkânı sunuyor. Dikey tipte derin dondurucu alacaklar ürün seçerken genel anlamda şu özelliklere göz atabilir: 

Çekmece sayısı
Ürün hacmi
Soğutma tipi, statik, No Frost. Hem dondurucu hem de soğutucu özelliği olan joker ürünler
Beyaz, Inox seçenekler
 

Anahtarla kitlenebilir modeller özellikle çocuklu aileler için ideal

Daha geleneksel bir model olan sandık tipi derin dondurucular hala birçok ev için ideal ürün konumunda bulunuyor. Özellikle bazı modellerde yer alan anahtar ile kilitlenme seçeneği ise bazı tüketiciler için tercih nedeni olabiliyor. Sandık tipi derin dondurucu alacak tüketiciler temel olarak bu özellikleri göz önünde bulundurabilir:

Ürün litresi
Anahtar ile kilit özelliği
Soğutucu tipinde statik veya hem soğutucu hem dondurucu özelliği
Ölçüleri: genişlik, derinlik ve yükseklik
 

Sadece et değil, meyve ve sebze saklamak için de ideal

Kurban Bayramı’yla gelen talep artışından bağımsız olarak sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenlerin de derin donduruculara ilgi gösteriyor. Derin dondurucular ile tüketiciler; mevsiminde aldıkları meyve veya sebze gibi ürünleri daha uzun süre muhafaza edebiliyorlar.