Banyo, mutfak ya da balkın gibi alanlarda kullanılan fayansların temizliği yalnızca üst yüzeylerinin değil aralarında kalan derzlerinin de temizlenmesini gerektiriyor. Maalesef derzlerin temizliği genel yüzeylerinin temizliğinden daha farklı bir emek istiyor. Ama yine de bu konuda moralinizi bozmaya hiç gerek yok. Çünkü bahsedeceğimiz bazı yöntemler sayesinde kolay ve pratik bir şekilde derzlerinizi temizleyebilir ve istediğiniz temizliği elde edebilirsiniz.

Kabartma Tozu ve Sirke ile Derz Temizleme

Derzlerimizi doğal yollarla temizlemenin en önemli alternatif yöntemlerinden birisi kabartma tozu ve sirkeden yardım alarak temizlemek. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler ise yalnızca bir miktar sirke, kabartma tozu ve bunları karıştırmak için kullanacağımız bir kase. Temizlik işlemine başlamak için öncelikle bir kasenin içinde kabartma tozu ile suyu karıştırarak kıvamlı bir macun elde edelim. Ardından seramik ya da fayans üzerinde oluşan lekeleri temizlemek için parmağınızla macun yardımıyla dolgu olan alanlara uygulayalım. Fakat bu işlemleri yaparken her ne kadar malzemelerimiz doğal malzemeler olsa da lastik bir eldiven giyelim. Bu şekilde cildinizde meydana gelebilecek herhangi bir tahrişin de önüne geçmiş olursunuz. Sonrasında ise sprey bir şişeyi alarak içinde sirke ve suyu karıştıralım. Akabinde yaklaşık 1 saat kadar bekleyen kabartma tozunu macunun üzerine sıkalım. Sirkeyi sıktığımızda sıktığımız alanda kabarcıklanmalar oluşmaya başlar. Bu kabarcıklanmalar geçince alanı temizleyebilirsiniz. Son olarak kabartma tozu ve sirke kalıntılarını çıkarmak için paspas ve su kullanarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Sirke ile Derz temizliği

Mutfaklarımızın vazgeçilmezi sirkeyi gerek yemeklerde gerekse de temizlikte birçok alanda kullanabiliyoruz. Bunun için ihtiyacımız olan malzemelerse sirke, diş fırçası, su ve bir adet sprey şişe. Banyo, mutfak gibi alanlarda bulunan seramiklerimizi temizlemek için öncelikle saf sirke ve suyumuzu eşit miktarlarda sprey şişemizin içine dökelim ve karıştırdıktan sonra derz ve dolgu olan kısımlardaki lekeli alanlara püskürtelim. Sirkeli suyumuz bu şekilde bir süre bekledikten sonra lekenin yumuşaması sağlanır. Hatta bu esnada bir diş fırçası ile fayansları ve derzleri ovalayabilirsiniz. Son olarak temizlediğiniz alanları su ile güzelce durulayabilirsiniz.