Son zamanlarda market raflarında hemen hemen her şey ateş pahası. Hal böyle olunca birçok kişi tüketim ürünlerini tercih ederken ya en ekonomik olanını almaya çalışıyor ya da eğer mümkünse kendisi yapmaya çalışıyor. Yine market raflarına baktığımızda belki de en çok can yakan fiyatlar deterjanlara ait. Peki ya kendi deterjanınızı da kendiniz yapabilir ve bütçenize mükemmel bir katkıda bulunabilirsiniz desek! Bu yazımızda sizler için bütçenizi müthiş bir şekilde rahatlatacak olan bir seçenekten bahsediyoruz. Eğer siz de paranızı bitirmek değil biriktirmek istiyorsanız işte sizin için evde kendi deterjanınızı yapabilmenizi sağlayacak küçük bir öneri!

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Çamaşırlarınızı Daha Ucuza Yıkayın

Çamaşır deterjanlarına baktığımızda her ne kadar markaya göre fiyatlar birbirinden farklılaşıyor olsa da yine de tüm markalar bir şekilde el yakıyor. Ama hijyen ve temizlik için bu markaların hiçbirisine muhtaç değilsiniz desek! Siz de evde kendi olanaklarınızla kendi çamaşır deterjanınızı yapabilir ve deterjan maliyetlerinizi bir hayli aşağıya çekebilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz malzemelerle tam 2,5 litre sıvı deterjan yapabilir ve bütçenizde önemli bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler ise şöyle:

  • 45 g çamaşır sodası
  • 45 g sabun
  • 2,5 litre su

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra ise sıra geldi çamaşır deterjanımızı yapmaya.

Evde Çamaşır Deterjanı Yapımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra artık sıra geldi çamaşır deterjanımızın yapım aşamalarına. Öncelikle büyük bir tencerenin içine 2,5 litre su ekleyerek tenceremizdeki suyu kaynamaya bırakalım. Ardından sabun çubuğumuzu alarak ilk etapta 45 gramını ayıralım ve kaynayan suyumuza ekleyelim. Sabunu ekledikten sonra suyun içerisinde tamamen eriyene kadar karıştıralım. Sabunumuz tamamen eridikten sonra sıra geldi sodaya. Şimdi de kaynayan suyun içine 45 gram soda ekleyelim ve aynı şekilde sodanın da tamamen erimesini sağlayalım. Akabinde ocağımızın altını kapatalım ve elde etmiş olduğumuz karışımı tam 12 saat boyunca bekletelim. Ve söz konusu 12 saat bittikten sonra, karışımımız koyu bir hal alacaktır. Koyu bir hal alan bu karışımımızı büyük bir kap içinde saklayabiliriz. elde etmiş olduğumuz bu çamaşır deterjanı ile tam 40 defa makinenizi çalıştırabilirsiniz.