Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren müjde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından duyuruldu. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yapılan açıklamayla birlikte milyonlarca çiftçiye müjde verildi. Yapılan açıklamaya göre tarımsal elektrik bedeli 10.000.000 TL’ye kadar olan kısım için %0 faizli kredi kapsamına alındı. Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe alınan çiftçilere yönelik kararın detayları da belli oldu.

Çiftçilere Müjde

Kademeli elektrik tarifesi ve 2022 yılı boyunca elektrik fiyatlarına gelen zamlar bireysel tüketicinin yanı sıra kurumsal tüketici ve yanı sıra üreticilerin belini bükmeye devam ediyor. Bu kapsamda tarım yatırımları da olumsuz şekilde etkileniyor. Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçilerin en büyük yüklerinden birisi olan elektrik tüketimine ilişkin çeşitli düzenlemeler gerçekleştiriyordu. Bu düzenlemelerden bir tanesi daha Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan ve uygulamaya alınan yeni düzenleme Bakan Vahit Kirişçi tarafından açıklandı. Kirişçi tarafından yapılan açıklamaya göre 2022 yılı itibariyle tarımsal elektrik bedelinin tamamının 10.000.000 TL’ye kadar %0 faizli kredi kapsamına alınması sağlandı.

Artık %0 Faizli Kredi Kapsamında

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından söz konusu çiftçilere yönelik yeni düzenlemeye dair önemli açıklamalar yapıldı. Bakan tarafından yapılan açıklamada tarımsal sulama birlikleri ve tarımsal üreticiler tarafından kullanılan “tarımsal elektrik” bedelinin tamamının 10 Milyon TL’ye kadar olan kısmına %0 faizli kredi kapsamına alınmasına karar verildiğine dikkat çekildi. Böylelikle artık çiftçiler Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile kullandırılacak olan %0 faizli krediler kapsamında söz konusu 10.000.000 TL’ye kadar olan tarımsal elektrik bedelinin dahil edildiğini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tasarımsal elektrik tüketimi ile ilgili olarak gerçekleştirilen bu düzenleme ile birlikte 2022 yılında çiftçilere sunulan desteğin kapsamı da genişletilmiş oldu. Özellikle tarım havzalarındaki üretim verimliliğini arttırmayı ve çiftçilerin küresel ısınma, Pandemi, hayat pahalılığı gibi olumsuzluklar karşısında mağduriyet yaşamaması adına desteklenmesi amacıyla birbirinden önemli teşvik ve destekler açıklanıyor. Bu kapsamda çiftçiler devlette %0 faizli krediler haricinde çok sayıda geri ödemesiz destekte alıyor.