Devlet, dar gelirli vatandaşların küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalardan etkilenmemesi amacıyla yeni teşvik ve destek programları acıkıyor. Özellikle küresel enerji fiyatlarındaki artışlara karşı devlet %80 oranında bir destek sağlıyor. Devletin son desteği ise 2022 yılında 10 Milyonu aşkın icra dosyasının silinmesi olacak. İşte devletin icra takibine düşen vatandaşlar için açıkladığı yeni destek!

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

10 Milyon İcra Dosyası Silinecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son Kabine Toplantısı sonrası yaptığı “Millete Sesleniş” konuşmasında müjdeli haberi paylaştı. Son günlerce gündemde olan belirli tutara kadar olan icra dosyalarının silinmesi konusunda Kabine Toplantısında karar alındığı açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada icra takibine düşen ve varlık yönetim şirketlerine devredilen borçların silineceği belirtildi. Dar gelirli vatandaşların ekonomik olarak rahatlamasını sağlayacak destekten kimler yararlanabilecek? Hangi icra dosyaları silinecek?

Kimlerin İcra Dosyaları Silinecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamasında dar gelirli vatandaşları yakından ilgilendiren yeni destek programını açıkladı. Açıklanan destek programına göre dar gelirli vatandaşların icra ve haciz problemiyle karşı karşıya kalması sağlanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin(TBMM) açılmasının ardından TBMM Genel Kurulu’ndaki ilk gündem maddelerinden birisi de bu icra dosyalarına yönelik sağlanacak destek olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında söz konusu desteğin 2.000 TL’nin altındaki borçları kapsayacağını belirtti. Yapılan incelemeler neticesinde söz konusu tutarın altında bulunan icra dosyası sayısının 10 Milyonu aşkın olduğu belirtildi. Böylelikle TBMM açıldıktan sonra Genel Kurul’da onaylanmasından sonra 10 Milyonu aşkın 2.000 TL’nin altındaki icra dosyası tasfiye edilecek. Söz konusu destekte vatandaşların temel ihtiyaçları olan elektrik, su, doğalgaz ve telefon aboneliklerinden kaynaklanan borçlar yer alıyor. Destek 15.08.2022 tarihinden önce icra takibine düşen borçlar için geçerli olacak.

İkinci Aşama Varlık Yönetimi Borçları

Devleti, desteğin ikinci aşamasında vatandaşın varlık yönetimlerine devredilmiş olan dosyaları yer alıyor.  Bu aşamada vatandaşın 2.500 TL’ye kadar olan varlık yönetim şirketlerine devredilen icra takibindeki borçlarının silinmesi sağlanacak. Bu yük vatandaşın omzundan alınarak, hayat pahalılığıyla mücadele edilen bu dönemde ekonomik açıdan rahatlamaları sağlanacak.