Haziran ayının son günlerine girmemizle birlikte, Temmuz ayında Kamu çalışanları ve tüm emeklilere verilecek olan zam konusuna ilgide artmış durumda. Yılbaşından bu yana yaşadığımız olağanüstü hayat pahalılığı ve ekonomik etkileri, zam konusunda beklentilerin de sürekli artmasına yol açıyor. Normal koşullarda yılda bir defa yılbaşında belirlenen asgari ücret, bu olağanüstü süreçte henüz 6. Aya gelmeden erimiş durumda. Bu durum asgari ücret konusunda da bir zam beklentisinin yoğun şekilde oluşmasına neden oluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ilk açıklamayla birlikte, asgari ücretli çalışanlar zam konusunda yoğun bir beklenti içerisine girdi.

Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ den Asgari Ücret Zammı Açıklaması

Asgari ücrete Temmuz ayında zam beklentisinin artması, aynı zamanda ilgili tüm bakanlara bu konuda soruların sorulmasına yol açıyor. Bakan Nebati’ ye asgari ücrete zam gelip gelmeyeceği sorulduğunda, bu konuda çalışmaların yapıldığı ve hiçbir kesimin, hayat pahalılığının altında ezilmesine izin vermeyeceklerini cevabını verdi. Maliye Bakanlığı ve diğer bakanlıklarının ortak çalışmalar yürüttüğü ve asgari ücrete de zam yapılması için kaynak arayışlarının olduğu sürekli açıklanıyor.

Asgari Ücret Zammı Bu Hafta Açıklanacak

Kamu çalışanları ve emeklilerle birlikte, diğer emekliler için yapılacak Temmuz zamları bu hafta açıklanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaptığı açıklamada, kamu çalışanları ve emeklilere yapılacak zammın mutlaka enflasyon oranından daha fazla olacağını söyledi. Bakan açıklamasında asgari ücret konusuna da değindi ve bu konuda yoğun çalışmalar yaptıklarını, bu hafta gelinen noktayı açıklayacaklarını söyledi. Bakan Bilgin tarafından yapılan bu açıklamayla birlikte asgari ücrete Temmuz ayında da yeni bir değerlendirme yapılacağı konusunda beklentiler daha fazla yükseldi.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağı ve bu zammın ne kadar olacağı konusu bu hafta netlik kazanacak. Bakan Nebati ve Bilgin tarafından yapılan açıklamaların yönü, asgari ücrete de zam yapılacağı ve bu zammın enflasyon oranında olacağı yönünde yoğun bir beklentiye sebep oldu. İktidarın bu beklentiye mutlaka bir zam müjdesiyle yanıt vereceği yönünde tahminler de güçlenmiş oldu. Asgari ücret bu yıl ilk defa ikinci defa zamlanacak gibi görünüyor.