Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, geçtiğimiz aylarda ihtiyaç sahibi ailelere elektrik ve yakacak desteği vereceklerini sürdüreceğini söylemişti; "Önümüzdeki kış günlerinde yakacak ve elektrik yardımları kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 2,5 milyar lira destek vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız, yakacak yardımına e-Devlet üzerinden başvurabilecek. Diğer yandan elektrik tüketim desteğini ise düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ailelerimize hali hazırda veriyoruz. Herhangi bir kuruma başvuru yapmalarına gerek yok. Sadece kimlik kartları ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacak."

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Bizler de bugün sizler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında verilen elektrik yardımı nedir, nasıl başvuru yapılır, ne kadar ödeme alınır? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Elektrik Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında yardıma muhtaç ailelere verilen bu hizmet sayesinde, vatandaşlar kış aylarını daha rahat geçirebiliyor. 2019 yılından beri devam eden bu destek mekanizması sadece bireylere değil, hane halkına veriliyor. Verilecek destek, evde yaşayan kişi sayısına göre değişkenlik gösterebiliyor. Ayrıca elektrik yardımından faydalanmak isteyen kişilerin başvuru yapmalarına da gerek yok. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen ve her ay düzenli olarak sosyal yardım almaya devam eden aileler, elektrik faturaları ve kimlikleriyle birlikte kendilerine en yakın PTT şubelerinden elektrik yardımı alabiliyor.

Elektrik yardımından faydalanmak isteyen kişilerin ise yardıma muhtaç olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. Eğer sizin de hane içinde kişi başına düşen geliriniz, net asgari ücretin (AGİ hariç) 3’te 1’inden az olması gerekiyor. Yani eğer siz 4 kişilik bir aileyseniz aylık hane gelirinin toplamda en fazla 3766 TL olması durumunda; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapmanız durumunda hem sosyal yardımlardan hem elektrik yardımından faydalanmaya başlıyorsunuz.

Ne Kadar Elektrik Yardımı Alınıyor?

Eğer siz de elektrik yardımı alacaksanız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ne kadar ödeme yaptığını merak ediyorsunuzdur. Daha önceden de söylediğimiz gibi bu yardım kişi yani bireysel olarak değil hanedeki kişi sayısına göre yapılıyor:

  • 1 ya da 2 kişilik ailelere aylık aylık 75 kilovatsaat (68,67 TL),
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (91.56 TL),
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (114.44 TL),
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (137.33 TL) destek ödemesi yapılıyor. Fakat eğer evinizde cihaza bağlı olarak yaşayan (yani daha çok elektrik tüketilmesine neden olan) biri varsa Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sizlere ödediği destek 200 TL'ye kadar çıkıyor.