Bankalar, yüklü miktardaki kredi kullanımlarında teminat olarak araç rehini talep edebiliyor. Özellikle taşıt kredisi kullanımlarında, krediye konu araç üzerine rehin konuyor. Ödemeler sorunsuz yapıldığı taktirde, vade süresi sonunda rehin kaldırılıyor.

Ödemelerde aksama olduğu taktirde ise, ödenemeyen taksit için borçluya 90 gün yasal süre veriliyor. Bu süre içerisinde de borcun ödenmemesi halinde yasal takip başlatılıyor. Takip süresi içerisinde ödenmeyen borçlar için, teminat üzerinden icra işlemi başlatılıyor. Bu da taşıt kredilerinde ya da aracın rehin olarak gösterildiği diğer kredilerde, borcun ödenmemesi halinde söz konusu aracın satışa çıkarılması anlamına geliyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Ziraat Bankası Elindeki Araçları Piyasa Fiyatının Yarısına Satıyor!

ZİRAAT-1

Ziraat Bankası, elindeki icralık araçları, piyasa fiyatının neredeyse yarı fiyatına satışa çıkarıyor. Bu araçların piyasa fiyatının çok daha altında altında satılmasının ilk sebebi, Ziraat Bankasının da diğer bankalar gibi KDV mükellefi sayılmaması oluyor. KDV yükü altında kalmayan banka, bu yükü araç alımlarında müşterilerine de yansıtmıyor.

Uygun fiyatlı bu satışın bir diğer sebebi ise, diğer bankalar gibi Ziraat Bankasının da elindeki araçları bir an önce satarak nakite çevirme zorunluluğu oluyor. Çünkü bankalar piyasadaki nakit akışında büyük rol oynuyor ve batık kredi olarak adlandırılan ödenmemiş krediler bankaların bu rolüne zarar veriyor.

Ziraat Bankası Tarafından Satışa Çıkarılan Araçları Satın Almak İçin Bu Yolu İzlemek Gerekiyor!

ZİRAAT 2

Ziraat Bankası, elindeki araçları kendi sitesi üzerinden online ihale yöntemiyle satışa sunuyor. Bu araçları satın alabilmek için öncelikle site üzerinden alınacak aracın belirlenmesi gerekiyor. İkinci adımda ise en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek, söz konusu aracın eksper raporu ile belirlenen muhammen bedelinin %5’i oranında teminat yatırmak gerekiyor.

Teminat yatırıldıktan sonra, alıcının cep telefonuna sisteme giriş yapmasını sağlayacak bir şifre gönderiliyor. Bir sonraki adımda, alıcının sisteme giriş yaparak almak istediği araca teklif vermesi gerekiyor. Araç, banka tarafından belirlenen süre boyunca tekliflere açık kalıyor. Süre sona erdiğinde ise en yüksek teklifi veren kişi aracı almaya hak kazanıyor. Aracı alabilecek kadar yüksek teklif vermeyen diğer alıcı adaylarının yatırdığı teminat ise iade ediliyor.