Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Milyonlarca vatandaş, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle bir başkasının bakımına/yardımına muhtaçtır. Devlet, toplumun her kesiminde olduğu gibi milyonlarca emekliyi de mağdur etmiyor. Günümüzde engelli bireylerin bakımını yapan kişilere devletten maddi destek sağlanmaktadır. Böylelikle engelliler için yaşam standartlarının arttırılabilmesi amaçlanmaktadır. Peki engelli bakım aylığını kimler alabilir? Engelli bakım aylığı nasıl alınır?

Engelli Bakım Aylığı Nedir?

Engelli bakım aylığı, Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından yapılan bir destek ödemesidir. İhtiyaç sahibi olan ve bakıma muhtaç olan engellilere evinde veya kurumda bakım hizmeti sağlayan kişilere yönelik olarak devletin sağladığı engelli bakım aylığı bulunmaktadır. Temel ihtiyaçları için dahi başkasının yardımına muhtaç olan engelli bireylere bakma sorumluluğunu üstlenen vatandaşların, maddi ihtiyaçları doğrultusunda desteklenmesi amacıyla verilen bir ayık türüdür.

Engelli Bakım Aylığı Kimlere Verilir?

Devlet tarafından sağlanan engelli bakım maaşı veya diğer adıyla evde bakım maaşı, evde bakıma muhtaç olan ve ihtiyaç sahibi engelli ve yanı sıra yaşlı bireylerin bakımını üstlenen kişiler için verilmektedir. Engelli bakım aylığı veya diğer adıyla evde bakım maaşını alabilmek için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Buna göre engelli veya yaşlı bireye bakma yükümlülüğünün resmi olarak alınması gerekmektedir.

Ayrıca ihtiyaç sahibi olunması ve günde en az 8 saatlik bir bakım gerçekleştiriyor olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayanlar bakmak yükümlü olduğu yardıma muhtaç engeli ve yaşlı bireyler için devletten engelli bakım aylığı alma hakkına sahip olabiliyor. Evde bakım yardımı için engel oranının %50 ve yanı sıra ağır engelli ibaresinin olumlu yanıtlanmış olması gerekmektedir.

Engeli Bakım Aylığı Nasıl Alınır?

Engelli bakım aylığının alınabilmesi için başvuru yapılması gerekiyor. Başvuruların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il müdürlüklerine yapılması gerekiyor. Ayrıca ilçelerdeki Sosyal Hizmet Merkezleri de engelli bakım aylığı başvurularını almaktadır. Başvurular yalnızca engelli bireye bakmakla yükümlü olan kişiler tarafından gerçekleştirilebilmektedir.