Ev sahibi olmak isteyen ancak maddi durumunun yetersiz olmasından dolayı bu hayalini gerçeğe dönüştüremeyenlere önemli fırsatlar sunuluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarında kendi evine sahip olabilmeleri için eşsiz bir fırsat sunuyor. SGK konut kredisi kampanyası sayesinde belirli koşuları sağlayanlar SGK’dan %0 faizli konut kredisi kullanabilme hakkına sahip olabiliyor.

SGK %0 Faizli Konut Kredisi

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) vazife malullerine yönelik olarak özel haklar sağlamaktadır. Sosyal güvence ve sigorta sistemi mevzuatları gereğince vazife malulü olan vatandaşlara ve yakınlarına yönelik sunulan haklar arasında konut kredisi de bulunuyor. SGK tarafından vazife malullerine sağlanan konut kredisi kullanım hakkı %0 faizli olarak uygulanıyor. Böylelikle vatandaşlar faizsiz konut kredisi ile kendi evine sahip olabiliyor.

SGK Faizsiz Konut Kredisini Kimler Alabilir?

SGK faizsiz konut kredisi desteğinden yararlanabilmek için sosyal sigortalar sistemindeki belirli şartları taşıyor olmak gerekmektedir. Buna göre;

  • 5434 sayılı, 5510 sayılı ve 2330 sayılı kanunlar kapsamında harp veya vazife malulü olunması,
  • Vazife ve harp malullerinin hayatını kaybetmesi durumunda yakınları(dul ve yetim),
  • 15 Temmuz gazileri,
  • Vazife malulü aylığı alırken, çalışmaya başladığı için aylığı kesilenler,
  • SGK’nın faizsiz konut kredisi hakkından faydalanabilmektedir.
  • SGK faizsiz konut kredisi hakkında bazı kişilerin öncelik hakkı bulunmaktadır. Buna göre;
  • Malulün kendisi,
  • Dul eş(hak sahibinin faizsiz kredi hakkını kullanmadan vefat etmesi halinde),
  • Eşi hayatta değilse veya evliyse yetimler(en az birinin yetim aylığı alması kaydıyla),
  • Eş veya çocuklarının olması durumunda öncelikli ana ve sonra babaya,

Şeklinde bir hak önceliği sıralaması sağlanmaktadır.

SGK Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK’nın konut kredisi hakkından yararlanmak isteyen hak sahipleri kolayca başvuru gerçekleştirebiliyor. Düzenlenen başvuru protokolüyle basitleştirilen başvuru işlemleri Ziraat Bankası veya Halkbank şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

SGK Faizsiz Kredi Borcu Nasıl Ödeniyor?

Hak sahiplerinin kullandıkları SGK faizsiz konut kredisi ödemeleri otomatik kesinti şeklinde uygulanıyor. Buna göre krediyi kullanan hak sahibinin SGK’dan aldığı aylığının 4’te 1’i oranında kesinti yapılmaktadır. Bunun dışında aylık almayan veya aylığı kesilen çocuklar için geri ödeme tarihinde aylığa bağlanan kişiden aylığın 4’te 1’inin %25 fazlası şeklinde kesinti yapılıyor.

Malul kişilerin kamu kurumlarında çalışmalarından doğan aylık hakları üzerinden yine 4’te 1’inin %25 fazlası olacak şekilde kesinti yapılmaktadır.