Tarım ülkesi Türkiye’de çiftçilerin karşı karşıya kaldıkları zorlukları aşmalarında yardımcı olmak isteyen devlet, 2022’de geri ödemesiz çiftçi destek ödemeleri gerçekleştiriyor. Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS) kayıtlı olan çiftçilere yönelik yapılan destek ödemeleri, geri ödemesiz olarak yapılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı 2022 yılında çiftçilere yönelik yapılacak geri ödemesiz tarımsal destek ödemelerine ilişkin detayları açıkladı. İşte 2022 çiftçilere yapılacak geri ödemesiz destekler ve detayları!

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Çiftçilere Su Kısıt Desteği

Dünya 2022 yılında Pandemi ve ülkeler arası krizlerin yanı sıra 2000’li yılların başından beri devam eden kuraklık kriziyle de mücadele ediyor. Bir tarım ülkesi olan Türkiye’de söz konusu küresel ısınmanın getirdiği kuraklık sorunuyla ciddi şekilde mücadele ediyor. Tarım havzalarında ekinler için su ihtiyacının karşılanmasında yaşanan sorunlar nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ÇKS kaydı bulunan çiftçilere geri ödemesiz su desteği sağlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sunulan su kısıt desteği geri ödemesiz olarak gerçekleştiriliyor. Destek ödemesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “nohut” ve “mercimek” eken çiftçilere yönelik olarak “fark” ödemesine ek olarak %50 destek ödemesi yapılıyor. Bakanlık, “damlama sulama” sistemini kullanan çiftçiler hariç “mısır” ekimi yapan çiftçilere de destek ödemesi yapıyor.

Çiftçilere Organik Tarım Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım havzalarında organik tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması maksadı ile yine ÇKS kayıtlı çiftçilere yönelik olarak destek ödemesi gerçekleştiriyor. Geri ödemesiz olarak gerçekleştirilen bu tarımsal destekte çiftçinin işletme büyüklüğü, bulunduğu bölge gibi kriterlere bağlı olarak değişkenlik gösterecek şekilde 10 TL ile 100 TL aralığında dekar başına ödeme gerçekleştiriliyor.

Bakanlıktan Toprak Analizi Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2022 yılında yapılacak tarımsal destekler arasında toprak analizi desteği de bulunuyor. Türkiye genelinde daha verimli ve daha kaliteli tarım ürünleri üretiminin desteklenmesi maksadı ile Tarım Bakanlığı tarafından toprak analizi desteği yapılıyor. Bu destek ödemesi ile toprağın laboratuar ortamında analiz edilerek, en doğru ekim ürünü ve stilinin tespiti ve buna uygun olarak ekimin gerçekleştirilmesinin sağlanması hedefleniyor. Bakanlığı geri ödemesiz olarak sunduğu bu destek 50 dekar başına olacak şekilde 40 TL olarak gerçekleştiriliyor.