Tarım Bakanlığı tarafından çiftçilere destek verilmeye devam ediliyor. Tarım alanındaki yatırımların arttırılması ve çiftçilerin desteklenmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı geri ödemesiz destek programları uyguluyor. 2022 yılı boyunca çiftçilere verilecek ücretsiz destekler açıklandı. İşte çiftçilerin geri ödemesiz olarak alabilecekleri tarım destekleri!

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

150 TL’ye Kadar İyi Tarım Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2022 yılında iyi tarım desteği projesi uygulamaya alındı. Bu program kapsamında bakanlık tarafından belirlenen kriterlere uygun olarak yapılan ve “iyi tarım” olarak belirtilen tarım uygulamaları için geri ödemesiz destek veriliyor. Bu destekler söz konusu iyi tarım uygulamalarının kategorilerine 10 TL ile 150 TL aralığında değişiyor.

Bu program kapsamında küçük aile işletmelerine yönelik destekleme çerçevesinde ise dekar başına 100 TL düzeyinde geri ödemesiz destek ödemesi yapılacak.

Çiftçilere Toprak Analiz Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelindeki tarım havzalarının daha verimli ve daha kaliteli bir şekilde değerlendirilmesi amacıyla bilimsel tekniklere başvurulmasını teşvik etmek için geri ödemesiz destek sunuyor. Özellikle tarım arazilerinde yapılacak ekimlerin daha doğru şekilde yönlendirilerek, alınacak verimin arttırılması hedefleniyor. Bu kapsamda da tarım arazisi için en uygun olan ürünün belirlenmesi için toprak analizi yapılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ise toprak analizi desteği kapsamında 50 dekar ve üzeri tarım arazileri için her 50 dekar arazi analizi için 40 TL tutarında geri ödemesiz analiz desteği veriyor.

Su Sorunu Olan Bölgelerde Ek %50 Destek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından küresel ısınma nedeniyle yaşanan kuraklık sorununun çiftçileri olumsuz şekilde etkilememesi için özel destek programı da sunuyor. Bu program kapsamında bakanlık tarafından su sorunu yaşanan bölgelere yönelik olarak çiftçilere geri ödemesiz destek veriliyor. Destek mercimek ve nohut ürünlerini eken çiftçileri kapsıyor. Bu çiftçilere söz konusu ürünlere ilişkin alacakları fark ödemelerine ek olarak %50 destek ödemesi gerçekleştiriliyor. Özellikle damlama sulama ile sulanan alanlar dışında dane mısır destekleme ödemesi de sunuluyor.

Bakanlık tarafından belirlenen havzalarda yetiştirilen yağlık ayçiçeği, kuru fasulye, nohut, mercimek, kütlü pamuk, soya, kanola, aspir, dane mısır, buğday, arpa, yulaf, çavdar, tiritikale, çeltik, zeytinyağı, yaş çay ve dane zeytin için fark ödemesi yapılacak.