Devletin çiftçilere sunduğu desteklerin kapsamı her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Pandemi döneminde tüm sektörler gibi üretim sektörleri de ciddi zararlara uğradı. Çiftçilerin üretimde yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi ve üretimin teşvik edilmesi için devlet tarafından sağlanan önemli destek programları bulunuyor. Bu programlar arasında çiftçilere sunulan mazot desteği de bulunuyor. Peki kimler devletten mazot desteği alabilecek? 2022 mazot desteği ödemeleri ne kadar? Sorularının yanıtları haberimizde!

Çiftçiye Mazot Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçileri destekleyen ödenekler 2022 yılında da sürdürülüyor. 2022’de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere 4 milyar TL’den fazla destek ödemesi yapılacağı açıklaması yapıldı. Bu destek ödemeleri kapsamında çiftçilerin yaşadıkları verim kayıpları, üretimin teşvik edilmesi gibi programlar yer alıyor. Tarımsal destek paketlerinden faydalanmak isteyen çiftçiler için özel programlar sunuluyor. Bu programlar arasında çiftçiye mazot desteği de bulunuyor. Mazot desteğiyle üretim sahasındaki yakıt maliyetlerinde devletten önemli oranda destek alınabiliyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

2022 Çiftçi Mazot Desteği Ödemeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal destek ödemeleri kapsamında çiftçilere mazot ve gübre desteği sunuluyor. Mazot ve gübre desteği ödemeleri kapsamında çiftçilere 377 milyon TL seviyesinde bir ödeme gerçekleştirilecek. Çiftçiler üretim sahasındaki mevcut yakıt giderlerinin önemli kısmını devletten destek ödemesi olarak alabilmektedir.

Bakanlık tarafından 2022 yılı için “Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli” kapsamında belirlenen sınıflarda bulunan çiftçilere mazot desteği ödemeleri yapılacak. Mazot desteği kapsamında yer alan sınıflar arasında çavdar, tiritikale, yulaf, buğday ve arpa yer almaktadır. Bu ürünlerin ekimini/hasadını gerçekleştiren çiftçiler model kapsamında devletten mazot desteği alabilecek.
2022 yılında Bakanlık tarafından çiftçiye mazot desteği ödemeleri dekar başına gerçekleştirilecek.

Buna göre çiftçiler mazot desteği ödemelerinden dekar başına 22 TL tutarında destek ödemesi alabilecek. Ayrıca yine dekar başına yapılan gübre desteği programından da yararlanılabilecek. Çiftçiler bu destek ödemelerinden yararlanabilmek için herhangi bir başvuruda bulunmayacak. Bakanlık tarafından belirlenen kriterlere uygun olan çiftçilerin hesaplarına 12 Mart’a kadar ödemeler gerçekleştirilecek. Ödemeler kimlik numarasının son hanesine göre yapılacak.