2022’de ilk 6 aylık dönem vatandaşların yüksek enflasyonun oluşturduğu hayat pahalılığı karşısında oldukça zorlanmasına neden oldu. Özellikle artan enflasyonun 2022 asgari ücret zammı ve emekli maaşı zammı ile bile vatandaşa destek sağlanamamasına neden oldu. Bu ekonomik koşullar karşısında zorlanan vatandaşlara devletten maddi destek geldi. Devlet başvuruda bulunan çocuklu ihtiyaç sahibi ailelere 600 TL nakdi yardım yapıyor. İşte devletin ihtiyaç sahiplerine sunduğu çocuk yardımı desteğinin detayları!

Devletten Çocuklu Ailelere 600 TL Destek Ödemesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin yüksek enflasyon karşısında ezilmemesi için çok sayıda sosyal destek programı yürütülüyor. Bu sosyal yardımlar arasında yaşlanan ülke nüfusunun gençleştirilmesi politikasının bir kapsamı olan çocuk yardımı da bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından yapılan araştırmalara göre Türkiye 50 yıllık dönemde nüfusunda önemli bir yaşlanma yaşıyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Söz konusu nüfus yaşlanmasının önüne geçmek ve genç nesiller yetiştirebilmek için devlet tarafından “nüfus gençleştirme” politikaları uygulanıyor. Yürütülen bu politika kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlarda unutulmuyor. İhtiyaç sahibi vatandaşların bu dönemde çocuk sahibi olmalarının getireceği mali yükün bilincinde olan devlet, bu vatandaşlara nakdi yardım yapıyor.

Devletin Çocuk Yardımını Kimler Alabilir?

Devletin sunduğu çocuk yardımı desteğinden yararlanabilmesi için vatandaşların mutlaka ihtiyaç sahibi olduğunu kanıtlaması gerekiyor. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşların her yeni doğan çocuk için devletten nakdi yardım alabilmesi mümkündür. Anne tarafından yapılabilen çocuk yardımı başvurularında ilk yeni doğan çocuk için 300 TL, ikinci yeni doğan çocuk için 400 TL ve üçüncü yeni doğan çocuk için 600 TL tutarında destek ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Devletin çocuk yardımı desteğine başvuru işlemleri anne tarafından e-Devlet Kapısı’ndaki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı uygulamaları aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yer alan başvuru sayfası üzerinden de başvurular yapılabiliyor. Başvurusu onaylanan kişilerin hak ettikleri nakdi yardım tutarı otomatik olarak adlarına PTT’ye yatırılmaktadır.