Elektrikte gelen yeni zamlar ve kademeli elektrik tarifesi modeline geçişle birlikte vatandaşın elektrik faturalarında %200’ü bulan artış yaşandı. Elektrik faturalarındaki artışla birlikte Pandemi ve uluslararası krizlere bağlı artan enflasyon ve beraberinde getirdiği hayat pahalılığı vatandaşların elektrik faturalarını ödemekte zorlanmasına neden oluyor. Bu koşullar altında devlet 2022 yılında elektrik yardımı kapsamını ve tutarlarını arttırdı. İşte devletin elektrik yardımı koşulları? 2022 elektrik yardımı tutarı!

Elektrik Yardımı Nedir?

Elektrik yardımı desteğinden yararlanarak, vatandaşların aylık belirlenmiş olan tüketim bedelleri oranında yardım alabilmeleri mümkün oluyor. Yani devlet tarafından tamamen bilimsel ve teknik verilere göre belirlenen elektrik tüketimi değerlerinin ödemeleri yine devlet tarafından karşılanıyor. Eğer kişinin elektrik faturası belirlenen ve yararlanabileceği elektrik tüketim sınırından fazla ise fazla olan kısmın ödemesi vatandaş tarafından yapılıyor.

Devletin Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Devlet tarafından sunulan elektrik yardımı desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Destekten yararlanabilmek için mutlaka hanede kronik rahatsızlığı olan kişi nedeniyle cihaz kullanılıyor olması ve maddi imkansızlıklara sahip olması gerekmektedir. Bu şartlara sahip olan kişiler PTT şubelerinden devletin elektrik yardımını alabiliyor.

Devletin Elektrik Yardımı Nasıl Yapılıyor?

Elektrik yardımı desteği nakdi olarak gerçekleştirilmiyor. Hak sahipleri “T.C. Kimlik Belgeleri” ve “güncel elektrik faturaları” ile birlikte PTT’ye gidiyor. Burada yararlanabildiği elektrik yardımına göre güncel elektrik faturasından yardım tutarı düşülüyor ve eğer varsa üzerindeki kısım vatandaştan tahsil ediliyor.

2022 Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Yapılan incelemeler çerçevesinde elektrik yardımı için hanede yaşayan kişi sayısı üzerinden bir tüketim sınırı belirlenmiştir. 2022 elektrik tarifesi fiyatlarına göre yapılan hesaplamalarla kişinin güncel elektrik faturasındaki o kadar tutar devlet tarafından karşılanıyor. Buna göre hanede yaşayan kişi sayısına göre alınabilecek elektrik yardımı tutarları;

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli
  • Hanede 1 veya 2 kişi yaşıyorsa 103 TL
  • 3 kişi yaşıyorsa 137 TL
  • 4 kişi yaşıyorsa 171.67 TL
  • 5 kişi yaşıyorsa 206 TL

Olarak uygulanıyor. Söz konusu rakamlar üst sınırdır. Eğer vatandaşın elektrik faturası bu tutarlardan daha da alttaysa bile kalan kısmı nakit olarak alamıyor.