Yılbaşından bu yana yaşadığımız ekonomik dalgalanma, hayat pahalılığının süratli şekilde artması, özellikle dar gelirli kesim üzerinde çok güçlü olumsuz etkilere neden oluyor. Bu kapsamda emekliler, ücretli çalışanlar ve kamu çalışanları için, Temmuz ayında yeni düzenlemeler yapılacağına dair açıklamalar, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı. Bu açıklamalarda ayrıca Haziran ayında Aile Destek Programı adıyla yeni bir programın başlayacağı da bulunuyordu.

Aile Destek programı başvuruları 27 Haziran 2022 tarihinde başladı. Başvurular E-devlet platformu üzerinde bulunan Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı sayfasından yapılacak. Ayrıca Sosyal dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla da başvurularınızı hemen yapabilirsiniz.

Aile Destek Programı Nedir?

Aile Destek Programı aracılığıyla, muhtaç durumda olan dar gelirli ailelerin, enflasyon nedeniyle düşen alım gücünü yükseltebilmek amacıyla verilecek aylık destek olarak açıklandı. Her ay düzenli olarak verilecek destek 12 ay boyunca devam edecek. Bu sayede dar gelirli ailelerin, enflasyonun karşısında ezilmesi engellenecek. 27 Haziran 2022 tarihinde başlayan destek başvuruları sonrasında ödemeler aylık olarak yapılacak.

Aile Destek Programı ile Ne Kadar Ödenecek?

Aile Destek programı, ailelerin gelir durumlarına göre 3 ayrı kategoriye ayrılacak. Buna göre bazı ailelere aylık 450 TL, bazı ailelere aylık 550 TL, bazılarınaysa aylık 600 TL ödenecek. Ödemeler 12 ay boyunca devam edecek. Ödenecek aylık tutarda hangi kategoriye girildiği, ailenin gelir durumuna göre belirlenecek. Bakan Yanık tarafından yapılan açıklamada, bu destek programından 12 ay boyunca yaklaşık 4 milyon ailenin faydalanmasını beklediklerini söyledi.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Başvuruların toplanma süresine göre, aylık ödemeleri hemen başlatılacak. Bu sebeple başvurmak isteyenlerin en kısa süre içerisinde e-devlet aracılığıyla ya da SYDV aracılığıyla başvurularını tamamlaması gerekiyor. Destek programı için, uzun zamandır çalışmalar yürütüldüğü daha önce de duyurulmuştu. Program için gerekli kaynağın oluşturulmasının ardından, yaşanan son ekonomik hareketlilik sonrası destek programı da başlatılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ da iyileştirme çalışmalarının süreceğini ve alım gücünün arttırılması için yeni programların da faaliyete geçirileceğini söyledi. Şu an için destek programına ayırılan 2.5 Milyar TL. İhtiyaca göre kaynağın arttırılması da söz konusu durumda.