Eğer sizin de çalışma hayatınız olmadıysa ya da sigortalı olarak çalışmadıysanız, yaşınız kaç olursa olsun ne yazık ki emekli olma şansınız bulunmuyor. Ancak devlet tarafından yaşlı vatandaşlara özel olarak sunulan imkan sayesinde, 65 yaşını aşan ve hiçbir maddi geliri ya da sosyal güvencesi olmayan kişiler; başvuru yaptıkları anda aylık 865 TL maaş alma şansına sahip oluyor. Bu sayede gençlik dönemlerinde çalışmayan ya da sigortasız çalışmak zorunda kalan kişiler, yaşlılıklarını daha rahat geçirme şansına sahip oluyor. Bugün sizler için 65 yaşın üstündeki kişilerin alabildiği "yaşlılık maaşını" araştırdık!

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Yaşlılık Maaşı/Aylığı Nedir?

65 yaş üstündeki vatandaşlara sağlanan yaşlılık maaşı ya da yaşlılık aylığı, devletin emekli olmayan yaşlı vatandaşlara sunduğu özel bir hak olarak karşımıza çıkıyor. Bu hak sayesinde kişiler yaşlılık dönemlerinde maddi sıkıntı çekmeden yaşamlarına devam edebiliyor ancak her 65 yaşın üstündeki vatandaş bu maaş hakkından yararlanamıyor. Devlet, sadece maddi geliri ya da güvencesi olmayan kişilere bu maaşı bağlıyor. Bu sayede kişiler emekliler gibi aylık belli bir düzeyde ücret alarak hayatını idame ettirme şansını yakalıyor.

Yaşlılık Maaşı Almak İçin Hangi Şartlar Sağlanmalı?

Devlet tarafından yardıma muhtaç yaşlı vatandaşlar için hayata geçirilen yaşlılık maaşını herkesin alamadığından bahsetmiştik. Eğer sizler de bu maaşı almak istiyorsanız bazı şartları sağlamış olmanız gerekiyor. İlk olarak başvuru yapacak kişinin 65 yaşını doldurmuş olması bekleniyor. Diğer bir şart ise kişinin hiçbir maddi gelirinin olmaması ya da varsa da aylık gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekiyor. Son olarak ise SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı gibi sigorta güvencesinin olmaması da aranan şartlar arasında yer alıyor.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

Devletin 65 yaş üstündeki vatandaşlara verdiği yaşlılık maaşı 2021 yılı itibariyle 865 TL olarak belirlenmiş durumda.

Yaşlılık Maaşı İçin Gerekli Belgeler

Eğer sizler de 65 yaşınızı doldurduysanız ve yaşlılık maaşına başvurmak istiyorsanız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na veya Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken sizden istenen belgeler şu şekilde olacaktır:

  • Kimlik,
  • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf,
  • Fakirlik Durum Belgesi,
  • Herhangi bir Gelirinin Olmadığını Gösteren Resmi Belge,
  • Mal Bildirimi,
  • Başvuru Dilekçesi,
  • Sağlık Heyetinden Alınmış Sağlık Raporu.