Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri aracılığıyla, engelli ve bakıma muhtaç olan kişilere bakım hizmeti veriliyor. Engelli oranı % 50 ve üzerinde olan, bakıma muhtaç olduğu sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan herkes, Sosyal Hizmetler tarafından bakım evlerinde bakılma hakkına sahip. Bunun yanında bu kişilerin yine muhtaç durumda olan aileleri, engelli yakınına evde bakmayı kabul ettiğinde, Sosyal Hizmetler tarafından bu kişilere Evde Bakım Aylığı adı altında engelli bakım aylığı ödemesi yapılıyor. Sosyal kurumlarda engelliler için harcanan tutarlar göz önüne alınarak, hem bu kişilere aile ortamında daha iyi ve sıcak bir bakım sağlanması, hem de bakım evlerinde oluşan yoğunluğunun azaltılması sağlanıyor.

Evde Bakım Aylığı Nedir?

Engelli yakını bulunanların, yakınlarına evde bakma taahhüdü vermesi halinde, bu kişilerin devlet bakım evlerinde yatması yerinde evinde bakılması sağlanıyor. Sağlık kurullarından % 50 ve üzerinde engelli raporu bulunan, raporda mutlaka “ağır engelli” ibaresi yer alan, bakıma muhtaç olduğu belgelenmiş vatandaşlarımıza, Sosyal Hizmetler tarafından bakım evlerinde bakımlarıyla ilgili destek sunuluyor. Bu kişilerin yakın akrabaları tarafından kendi evlerinde bakılması taahhüdü verilmesi halindeyse, bakan kişiye Evde Bakım Aylığı adı altında aylık bir maaş bağlanıyor. Bu sayede engelli kişinin daha iyi bakılması yakınlarından ayrılmaması da sağlanmış oluyor.

Evde Bakım Aylığı Nasıl Bağlanır?

Ev de Bakım Aylığı için başvurular, Sosyal Hizmetler il ve ilçe müdürlükleri, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla yapılabiliyor. Bununla birlikte, kişinin e-devlet şifresi aracılığıyla, e-devlet platformu üzerinden de başvuru yapabiliyorsunuz. Ancak ilgili kişinin sağlık kuruluna sevk edilmesi ve gerekli sağlık raporunun alınması, engelliye bakacak kişinin hane aylık gelir bilgileri, bakılacak evin sosyal hizmetler ve devletin yetkili kurumları aracılığıyla denetlenmesi süreçlerinin geçirilmesi gerekiyor. Bu süreç sonucunda hak sahiplerine bağlanan aylıklar PTT şubelerine ya da Ziraat Bankası şubelerine yapılıyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Evde Bakım Aylığı Ne Kadar?

1 Ocak 2022 ile 30 Haziran 2022 tarihleri arasında geçerli olmak üzere yapılan son zamla birlikte, Evde Bakım Aylığı 2.706 TL olarak belirlenmiş durumda. Aylık olarak yapılan ödemeden faydalanmak için gerekli şartlar arasında hane halkı gelirinin kişiye bölünmesi koşulu da bulunuyor. Buna göre haneye giren tüm gelirin kişiye bölünmesiyle, her kişinin en fazla 2.835 TL kazanıyor olması gerekiyor. Bunun üzeriden kişi kazancına sahip hanelerde kalan engelliler için, Evde Bakım Aylığı bağlanmıyor.