Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Türkiye’de kadınların istihdamdaki rol ve etkisinin arttırılması maksadıyla 2022 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından çok sayıda destek sağlanmaktadır. Özellikle de çalışan annelere yönelik olarak sağlanan destekler sayesinde çocuk sahibi kadınlarında iş hayatında aktif olarak rol alabilmeleri ve haklarının savunulabilmesi mümkün olmaktadır. İşte 2022 yılında SGK’nın annelere verdiği kreş yardımı, doğum izni ve borçlanması gibi destekler!

SGK’dan Çalışan Annelere Kreş Yardımı

Sigortalı olarak çalışan anneler açısından iş hayatındaki en büyük sorun temel olarak çocukları oluyor. Özellikle de küçük yaşlarda çocuğu olan kadınların, istihdamda rolünün arttırılması ve konumunun güçlendirilmesi sağlanmaktadır.
SGK, sigortalı olarak çalışan kadınların, çalışma mesaileri boyunca çocuklarını emanet edecek birisini bulamama gibi bir problem yaşamalarının önüne geçiyor. Bu kapsamda da hem güvenli bir şekilde hem de maddi olarak zorlanmayacağı şekilde kreş yardımı yapılmaktadır.

SGK kreş desteği aylık olarak 1.531 TL olarak gerçekleştirilmektedir. Bu destekten yararlanabilmek için çalışan annelerinin aylık gelirlerinin brüt asgari ücretin 2 katından fazla olmaması gerekmektedir. Yani 2022 yılı için brüt asgari için 8.400 TL ile 8.500 TL üzerinde bir gelirinin olmaması şartı bulunmaktadır.

İŞKUR Anne Projesi

2022 yılında İŞKUR tarafından uygulamaya alınan “Anne Projesi” kapsamında kurslara katılım sağlayan annelere aylık 3.300 TL ve toplamda da 9.900 TL tutarında destek ödemesi gerçekleştiriyor.

Çalışan Annelere Bakıcı Desteği

SGK, Avrupa Birliği(AB) desteği kapsamında çalışan annelere yönelik olarak yeni bir destek programına başladı. 2022 yılında SGK tarafından AB destekli olarak çalışan annelere bakıcı desteği sunulmaktadır. Bu kapsamda şartlara uygun olan çalışan anneler, SGK’ya başvuruda bulunarak aylık 325 Euro bakıcı desteği alabilmektedir. Ayrıca SGK, özel gereksinimi olan çocuğu bulunan annelere 325 Euro’ya ek olarak 50 Euro destek ödemesi daha gerçekleştiriyor.

Program kapsamında İstanbul için 2.100, Ankara için 800 ve İzmir için 800 kişi olacak şekilde 3.700 kişinin yararlanabilmesi sağlanacak. Program kapsamında SGK tarafından çocuğu 36 aylık olana kadar her ay 325 Euro tutarında bakıcı destek ödemesi gerçekleştirilecek. Program kapsamından yararlanılabilecek en uzun ay sayısı ise 32 ay olarak açıklandı.