Otomobil fiyatlarında geçen yıldan bu yana yaşanan önlenemez fiyat artışlarında, salgının oluşturduğu yeni normalin etkisi büyük. İzole yaşamlara doğru sürüklenmemiz nedeniyle, olanağı olan herkes otomobillere rağbet gösterince, oluşan yoğun talep fiyatların artışında ana etken oldu. Bu durum özellikle ikinci el otomobil piyasasında araç kalmamasına neden olunca işler daha da fazla karıştı ve fiyatlar daha fazla yükseldi. Bu esnada E-ihale yoluyla gümrüklerden satışa sunulan araçlara da yoğun bir ilgi gösterilmeye başlandı.

Çeşitli nedenlerle alıkonulmuş olan eşyaların e-ihale yoluyla vatandaşa satılması sistemi, çok çeşitli eşya gruplarını benzersiz fiyatlarla satın alınması avantajı oluşturuyor. Elbette otomobiller bu konuda da öne çıkıyor ve ekonomik fiyatlarla, otomobil hakkında ki her ayrıntıyı bilerek satın alım işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

E-İhaleden Araç Nasıl Alınır?

Gümrüklerden satışa çıkarılan otomobillerin, hangi yasal sebeple satışa sunulduğu, teknik özellikleri, ihale tarihi ve şartları, satışa esas bedel, ihale başlangıç bedeli ve fotoğrafları gibi tüm ayrıntıları görebileceğiniz eihale.gov.tr, aynı zamanda tekliflerinde verilebileceği bir platform olarak hizmet veriyor. İlgilendiğiniz otomobilin tüm ayrıntılarını yerinde incelemek istediğinizde, ihaleye çıkan otomobillerin tümünde bulunan, görüş başlangıç tarihinden itibaren yerinde inceleme yapabiliyorsunuz.

E-ihale aracılığıyla otomobil satın almak için, 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes tarafından e-ihale.gov.tr’ye üye olmak yeterli oluyor. Otomobillerin belirlenmiş satışa esas bedeline göre yatırılması gereken teminat miktarının, yine şartname de belirtilen süre içerisinde yatırılması gerekiyor. Teminat bedelleri Halkbank ve Ziraat Bankası aracılığıyla yatırılması gerekiyor. Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı aracılığıyla da teminat bedeli yatırılabiliyor. Bundan sonraki aşamada ilgilendiğiniz otomobil için teklif verebilir duruma geliyorsunuz. İhale sonucunda kazanamazsanız, masrafsız bir şekilde teminat bedeli geri ödeniyor.

E-İhale Aracılığıyla Satışta Olan Örnek Otomobiller

2007 Model Mercedes Benz Panelvan

2007 Model Mercedes Benz Panelvan araç, 225.000. TL satışa esas bedel ve 168.750 TL ihale başlangıç bedeliyle satışa sunulmuş durumda. Bu aracın teminat bedeli % 10 düzeyinde ve 22.500 TL olarak belirlenmiş. 11 Şubat 2022 tarihinde başlayacak olan ihale 16 Şubat tarihinde sona erecek. Otomobili 8 Şubat ile 11 Şubat tarihleri arasında yerinde görebiliyorsunuz.

2008 Toyota Corolla Verso

152.000 TL ilk Satışa esas bedele sahip otomobil, 114.000 TL ile ihaleye çıkarılmış. Otomobil için teminat bedeli 15.200 TL.  8 Şubat tarihinden itibaren görüşe açılmış olan otomobilin ihale tarihi 11 Şubat 2022. İhale 16 Şubat tarihinde 11:55’de son bulacak. 11 Şubat tarihinden itibaren teklif verilebiliyor.

2006 Jeep Grand Cherokee

200.000 TL satışa esas bedel ve 150.000 TL ihale başlangıç bedeli belirlenmiş olan otomobilin 20.000 TL teminat bedeli bulunuyor. 4 Şubat tarihinden 9 Şubat tarihine kadar görülebilen otomobilin teklif verme süresi 9 Şubat olarak belirlenmiş. İhale 14 Şubat saat 13:00’e kadar sürüyor. Online olarak otomobil için teklifinizi bu saate kadar vermeniz gerekiyor.