Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Modern çağda araçlar hem bireysel hem de kurumsal alanda lüks olmaktan ziyade temel bir ihtiyaç haline geldi. Bu yüzden herkes araba sahibi olma hayali kursa da yüksek fiyatlar ve artan taşıt vergileri dolayısıyla araba sahibi olabilmek pek çok kişi için güç hale geldi. Ama otomobil piyasalarındaki astronomik rakamlar karşısında devletin satışa çıkarttığı araçlar, araba satın almak isteyenlere büyük bir fırsat sunuyor. Çok sayıdaki araç devlet tarafından e-ihale sistemi üzerinden piyasanın neredeyse yarı fiyatlarına satışa sunuluyor. Peki e-ihale ile uygun fiyata araç nasıl alınır? İşte yanıtı!

E-İhale ile Araç Satışı Nasıl Yapılıyor?

Ülkemizde devlet tarafından çeşitli yollarla eline geçen araçların satışı için uzun yıllardır açık arttırma usulü uygulanıyordu. Çok uygun fiyatlara araba sahibi olma şansı sunan bu fırsattan daha fazla kişinin faydalanabilmesi ve modern zamanlara uyum için e-ihale sistemini kurdu. E-ihale sistemi üzerinde devletten araç satışı ihale usulünde gerçekleştiriliyor. Devlet 4458s ayılı Gümrük Kanunu ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında tasfiyelik eşyaların satışlarını e-ihale sistemiyle dijital ortam üzerinden gerçekleştiriyor. Açılan “www.eihale.gov.tr” adresi üzerinden gerçekleştirdiği açık arttırmalarla herkese piyasanın çok altındaki fiyatlara araç sahibi olma şansı veriyor.

E-İhaleden Araç Nasıl Satın Alınır?

Devlet tarafından sunulan e-ihale sistemindeki araç satışına herkes rahatlıkla katılım sağlayabiliyor. 18 yaşını doldurmuş tüm vatandaşlar e-ihale sistemi üzerinde satışa sunulan tüm araçlar için teklif verebiliyor ve en yüksek teklifle aracı satın alma hakkına sahip olabiliyor. E-ihale sisteminde her araç satış ilanı başlangıçtan itibaren 7 gün süreyle teklifleri alıyor. Satışa ilişkin teminat bedelini yatıran herkes açık ilanlara teklif verebiliyor.

E-İhalede Satışta Olan Araç Fiyatları Ne Kadar?

E-ihale sistemi üzerinden satışa çıkartılan araçların fiyatları, genel piyasa ortalamalarının çok üzerinde oluyor. Örneğin;

  • 2000 model Citroen Berlingo Manuel ve Dizel 1877 Motor Hacmine sahip olan araç sadece 27.000 başlangıç bedeliyle satışa sunulmuştur. İhalesine katılabilmek için 3.600 TL tutarında teminat bedelini yatırmak gerekiyor.
  • 1998 model BMW 3.23 İ otomobil modeli sadece 82.500 satış başlangıç bedeliyle satışa sunulmuştur. İhalesine katılabilmek için 11.000 TL tutarındaki teminat bedelinin ödenmesi gerekmektedir.